3 nejčastější přestupky, za které vám policie naúčtuje trestné body

Police 378255 960 720[1]

Které přestupky vedoucí k zápisu trestných bodů jsou nejčastější? Podívejte se, za jaká provinění je ročně uděleno až 550 000 trestných bodů.

1. Překročení rychlosti

Nejčastějším přestupkem je překročení rychlosti a to do 20 km/h v rámci obce a 30 km/h mimo obec. Za rok je odchyceno v průměru 125 000 přestupků. Tyto řidiče doteď čekalo připsání 2 trestných bodů do karty řidiče a pokuta až 2 000 korun. Možnost měřit rychlost má dopravní i městská policie.

2. Jízda bez pásů

Jedete jen za roh a na tu chvíli se vám nechce zapínat pás? Takový přestupek je docela těžko prokazatelný, nicméně je stále přestupkem a zaujímá dokonce 2. místo pomyslného žebříčku. Doposud za něj policisté účtovali 3 trestné body. Povinnost poutat se neplatí pouze v případě couvání, kdy by pás mohl bránit ve výhledu případně, když jej řidič nemůže mít z nějakého zdravotního důvodu, tento případ musí být doložen potvrzením od lékaře, které musí mít držitel stále u sebe. Ročně je za jízdu bez pásů odchyceno cca 68 000 řidičů.

Mohlo by vás zajímat:  Indické a čínské automobilové značky, které jistě (ne)znáte

3. Manipulace s telefonem

Na třetím místě je držení záznamového zařízení při jízdě. Manipulace s telefonem během řízení je zlozvykem dnešních řidičů a to je prokázáno, že je mnohem nebezpečnější než zmiňované překročení rychlosti. Protože je prokazatelnost provinění i tady složitá, policie pořídila dalekohledy, které mohou pomocí fotoaparátu vše zaznamenat. Každoročně policie zaznamená 50 tisíc takových přestupků.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora