3 nejčastější příčiny dopravních nehod na podzim

Front Black Car Get Damaged By Accident Road

Za volantem má každé roční období svá specifika. Ať už jde o údržbu auta, styl jízdy nebo podmínky, které na silnicích panují. Na podzim z nich sice zmizí sváteční řidiči, motorkáři, cyklisté i většina chodců, ale bezpečnost se tím přesto nezvýší. Podzim totiž přináší celou řadu nástrah, které se pochopitelně propisují také do statistik dopravních nehod. Jaké jsou tedy jejich nejčastější příčiny?

Nepozornost řidiče

V tomhle ohledu se podzim od jiných ročních období příliš neliší, velmi častou příčinou nehod totiž bývá nepozornost řidiče, často spojená s používáním mobilního telefonu, infotainment systému, chytrých hodinek nebo jiné elektroniky. Celoročně má chyba plynoucí z nepozornosti na svědomí asi jednu z pěti dopravních nehod, a to včetně těch tragických. Na podzim však jejich poměr mírně roste, zřejmě proto, že dělit pozornost mezi vozovku a mobil je za horších světelných podmínek náročnější.

Mohlo by vás zajímat:  Kávovar v autě i s hrnečky? Možné to je
insurance-agent-working-during-site-car-accident-claim-process-people-car-insurance-claim
Zdroj obrázku: Freepik

Špatný technický stav vozu

Do této kategorie spadají nehody způsobené nedostatečně svítícími či úplně nefunkčními světlomety, špatně fungujícími brzdami nebo systémy, které brzdy ovládají, ale také letními pneumatikami na povrchu, pro který nejsou vhodné. Čeští řidiči tradičně podceňují přípravy auta na zimu, a proto se počet nehod způsobených špatným technickým stavem vozidel nesnižuje, přestože jsou auta čím dál tím bezpečnější.

Zvěř či domácí mazlíčci

S krátícími se dny a odrůstáním mláďat se pojí také větší aktivita lesní zvěře, která se v tomto období vydává na silnici častěji než jindy. Trochu paradoxně mohou být nebezpečnější situace, kdy řidič včas zareaguje a pokusí se zvířeti vyhnout, může totiž skončit v protisměru v čelním střetu s protijedoucím autem. Nebo strhne volant na druhou stranu a namísto zvířete narazí do stromu. Ve městech pak mohou nehodu způsobit i domácí mazlíčci, většinou je mají na svědomí kočky, které vběhnou do vozovky.

Zdroj: https://badrelaw.com/5-common-causes-of-car-accidents-in-the-fall/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora