3 situace, kdy vám povinné ručení nepomůže

Ačkoliv je povinné ručení opravdu povinné, aby se na silnicích zamezilo finančním újmám poškozených osob, pravidelně nastávají situace, kdy ani toto pojištění dostatečně neochrání. Podívejte se na 3 typické příklady takové nepříjemné události.

Největší problém je samozřejmě nesjednané povinné ručení, hrozící zejména při řízení cizích vozidel, se kterým vás čekají pouze pokuty. Navíc, způsobíte-li nehodu, vše budete muset uhradit z vaší kapsy.

Rada: Vždy si ověřte, zda vozidlo pojištění opravdu má, případně si sjednejte své povinné ručení na iRuceni.cz.

1. Zimní pneumatiky

V současné době jsou zimní pneumatiky (za určitých meteorologických podmínek) povinné. Už v době, kdy povinné nebyly, pojišťovny sahaly ke krácení pojistného plnění z havarijního pojištění, pokud byla škoda prokazatelně způsobena nevhodným obutím vozidla. Dnes je to stále běžné, ale na řidiče se špatnými pneumatikami (letními na sněhu, či v mrazu) číhá ještě jedno, mnohem větší nebezpečí. Pokud takové vozidlo způsobí někomu škodu kvůli nevhodným pneumatikám, poškozený samozřejmě dostane od pojišťovny plnou náhradu škody, ale pojišťovna může tuto částku vymáhat od viníka. Pozor, to platí i pro sjeté pneumatiky.

Mohlo by vás zajímat:  Pozvánka na Podzimní sraz Škoda v Běšinech

Rada: Jezděte jen na pneumatikách s dostatečnou hloubkou dezénu a na zimní pneu přezujte, když denní teploty klesnou pod 7 stupňů.

2. Pojistné podvody

Nemusí jít rovnou o plán, jak pojišťovnu obrat o statisíce. Stačí, když se pokusíte pojišťovnu obalamutit trochu, snad i nepatrně. Když na to přijde, nedá vám nic a dost možná vás rovnou zažaluje. Typickým příkladem, kdy může být řidič v pokušení, je nehoda, při které sice došlo ke škodě, ale nikoliv k tak velké, jak deklaruje poškozený. Nezáleží na tom, jestli je škoda skutečná a jen se nestala při nehodě, nebo zda si ji zcela vymyslel.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda Citigo - spotřeba

Rada: Nepokoušejte se okrást pojišťovnu, přijde vás to draho.

3. Sporný viník

Když se řidiči nedohodnou na tom, kdo nehodu spáchal, vždy to řeší policie. V takových případech je občas dobré, když si najdete svědky, kteří potvrdí, že právě vy jste nehodu nezpůsobili (a pokud způsobili, tak se alespoň nebudete cítit podvedeně). Horší to je, když viník vše naoko přizná a pak odjede a nic své pojišťovně neřekne – zpětně cokoliv dokazovat je velmi složité, takže si dejte velký pozor, zda je vina v záznamu o nehodě jasně stanovena a podepsaná i viníkem!

Mohlo by vás zajímat:  Spolehlivý autoservis kousek od Prahy

Rada: Vždy trvejte na vyplnění a podepsání záznamu o nehodě.

Více o pojištění a kalkulačka ručení zde!