Aby cestování s dětmi bylo vždy bezpečné: základní pravidla je třeba dodržovat po celý rok

Cestovat s dětmi může být radostí i rizikem. Každému rodiči by mělo jít primárně o to, aby rizika minimalizoval. Ta často vznikají z nepozornosti a roztržitosti. Jak zvládnout cestu autem s dítětem, aby to bylo pohodlné a hlavně bezpečné? Naše rady se hodí nejenom na léto.

Nenechávejte děti v autě

První a základní rada by měla být samozřejmostí pro každého rodiče. Nikdy nenechávejte dítě samotné v autě. V létě hrozí výrazný vzestup teplot v interiéru, v zimě zase podchlazení dítěte. Pokud opouštíte automobil, byť jen na několik minut, dítě by mělo jít za všech okolností s vámi.

Nezavírejte dveře

Stát se může cokoliv. Velkým rizikem jsou poruchy zámků a centrálního zamykání. Zavřete dveře řidiče, jdete k zadním dveřím, kde máte umístěnou sedačku, a ty nejdou otevřít. A zjistíte, že nejdou otevřít žádné. Je proto namístě nechávat vždy alespoň jedny dveře stále otevřené a zavřít je až ve chvíli, kdy je dítě mimo auto.

Zdroj obrázku: Freepik

Aktivujte dětskou pojistku

Po otevření dveří ji obvykle najdete na její vnitřní straně. Klíčkem stačí pootočit a je zamezeno tomu, aby si dítě otevřelo dveře z vnitřní strany automobilu. Tím zabráníte tomu, že by snad zvídavý potomek sáhl na kliku a pokoušel se dveře otevřít. Pokud cestujete sami, je to velké riziko.

Usazení do sedačky

Nepodceňujte použití autosedaček, které by měly věkově a hmotnostně odpovídat vašemu dítěti. Dále je nutné sedačku náležitě a správně nainstalovat do vozu a dítě do ní bezpečně usadit. Je třeba použít všechny bezpečnostní pásy, stejně jako je nezbytné je správně utáhnout. Dítě bude nejenom na svém místě, ale i dobře chráněno v případě nehody.

Věnujte se řízení

Dítě brečí, spadla mu hračka nebo si vynucuje vaši pozornost? Snažte se to raději ignorovat a věnujte se řízení. Sledování dítěte nebo otáčení se k němu může být vysokým rizikem. V dané chvíli se nevěnujete provozu a vše může skončit i nehodou s vážnými následky. Proti nim je nespokojené dítě naprostou banalitou.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/cars-tips-for-safe-driving-with-kids/