Aféra Dieselgate má dodnes na svědomí propad zájmu o auta s naftovými motory

Jednu dobu se o dieselových motorech hovořilo jako o jasné budoucnosti automobilismu. Auta s naftovým pohonem mají obvykle nižší spotřebu, jejich motor vydrží déle a navíc je méně náročný na údržbu, a to z hlediska finančního i časového. Kromě toho byla svého času motorová nafta o poznání levnější než benzín. Časy se ale rychle mění, dnes se o naftových motorech často mluví jako o neefektivních a neekologických anachronismech, na které by měli motoristé raději zapomenout. Opravdu se nad dieselovými motory stahují mračna?

Zdroj obrázku: pixabay.com

Aféra Dieselgate

Na začátku devadesátých let byl podíl aut s naftovým motorem na trhu asi desetiprocentní. Během dvaceti let si ale řidiči naftu oblíbili natolik, že v roce 2011 jezdilo na naftu šest z deseti prodaných aut. A to i přesto, že už byly na trhu i vozy s hybridními pohony či první vlaštovky elektromobility, případně auta na LPG či CNG.

Ale v roce 2015 přišel šok, ze kterého se automobilový průmysl pořádně neoklepal dodnes. Kauza, která od novinářů dostala přezdívku Dieselgate. Ukázalo se, že koncern Volkswagen instaloval do svých aut s naftovými motory software, který dokázal detekovat, že je auto při emisních testech na dynamometru. Software pak upravil výkon motoru a spotřebu tak, aby auto splňovalo přísné emisní limity, které za běžného provozu zřejmě překračovalo.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Na 11 milionů aut

Odborníci odhadují, že tento podvod Volkswagen uplatnil až u 11 milionů aut, které se prodávaly po celém světě. Firma, která vlastní i jiné značky včetně mladoboleslavské Škody, software nainstalovala i do modelů svých dceřiných firem. Podváděly tak také vozy značek Audi, Škoda nebo Seat. A prodej aut s dieselovým motorem rychle poklesl, když se vše provalilo. Ve většině zemí zaznamenali prodejci pokles poptávky zhruba o polovinu. A nezdá se, že by se trend měl v nejbližších letech obrátit.

Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Dieselgate, wyborkierowcow.pl, Autorský text
Komentáře