Agresoři na silnicích mohou být nebezpeční, klíčem je chovat se opačně než oni

Steering Wheel Illuminated By Ray Sun

Agresivity na silnicích přibývá. Daní jedinci nezůstávají jenom u verbálních projevů a gestikulace. Někdy může takové chování končit i nehodou, nebo dokonce napadením. A jak se ve chvíli, kdy má na vás políčen agresor, zachovat? Ideálně přesně opačně, než jak se chová on.

Žádný oční kontakt

Ideální je nesnažit se o jakýkoliv oční kontakt. I když víte, že řidič vedle vás zírá do vašeho vozu a chce vám pohlédnout do očí, nedívejte se na něho. Jeďte dále, jako by se nic nedělo. Sledujte vozovku před sebou a neotáčejte hlavu tak, abyste oční kontakt navázali. Zbytečně tím bude celá situace gradovat.

Mohlo by vás zajímat:  Řidiči dělají chodcům na přechodech naschvály. Důvodem je zlomyslnost i netrpělivost

Hlavně neoplácet

Velkou chybou je oplácet. A je jedno, zda se jedná o stejný manévr, nebo o pouhé zatroubení, probliknutí či dokonce gestikulaci. Pokud máte tu čest s agresorem za volantem, tak ho svým jednáním jenom popudíte proti sobě. Daná situace se bude nadále vyhrocovat a může skončit mnohem hůře, než když si agresor jenom uleví a poté bude pokračovat dále.

Zdroj obrázku: Freepik

Předvídejte

Je dobré předvídat a vědět, co může silniční pirát udělat. Pokud se na vás začne lepit, nechte si vpředu místo, abyste nemuseli prudce brzdit a riskovat nehodu. Jakmile vás začne předjíždět, zpomalte a myslete na možnost nebezpečného vybrždění. V obou případech můžete zabránit nehodě, za kterou sice pykat nebudete, ale je to nepříjemnost, které je lepší se vyhnout.

Mohlo by vás zajímat:  Podcenit kvalitu servisu se nevyplácí. Využijte fotky, znalosti i aplikace

Zůstaňte v autě

Mnohá agrese končí dokonce i fyzickým napadením. Je chybou snažit se o jakoukoliv konfrontaci. Pokud už vás agresor zastaví a vydá se pěšky k vašemu vozu, zachovejte klid. Zamkněte se, neotvírejte dveře, nestahujte dolů okénka. Opět eliminujte oční kontakt a co nejrychleji zavolejte policii.

Mějte důkaz

Řada agresorů si myslí, že jim druhý řidič nemůže nic dokázat. To už není tak úplně pravda. Stačí mít v autě kameru, která chování takového člověka zaznamená. Vy tak máte v danou chvíli nezbytný důkaz o tom, co se na silnici stalo.

Zdroj: https://www.geico.com/living/driving/auto/car-safety-insurance/7-ways-to-avoid-road-rage/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora