Alkoholtestery v autě jsou hloupost kvůli věku, ale i rozdílným limitům v Evropě

Podle EU musí být povinnou výbavou vozů také takzvaná příprava na alkoholtester. To značí jediné. Brzy rozhodně dojde k tomu, že nám Evropská unie nařídí také to, že kromě jiného bude součástí povinné výbavy i alkoholtester. A teď nemáme na mysli ten náš osobní, který si vozíme v autě. Máme na mysli ten, který bude přímo integrován do vozu. Pře každou jízdou dojde k vyhodnocení, zda řidič může nebo nemůže jet. A podle toho auto bude, nebo nebude nastartováno. A proč je něco takového hloupost?

Nejezdíme jenom v České republice

Vezměme si situaci, kdy půjde o automobil určený pro Českou republiku. U nás je takzvaná nulová tolerance. Za volant musíme sednout s nulou, nebo vůbec. Co ale v případě, kdy vyjedeme s vozem do zahraničí? Tam můžeme klidně jezdit s půl promile v dechu. Pokud budeme chtít v tomto stavu usednout za volant, budeme mít podle našeho vozu smůlu a musíme čekat, než budeme mít nulu. A to i přesto, že žádný zákon neporušujeme.

Liší se i věk řidičů

V návaznosti na různé limity v jednotlivých zemích nezapomínejme také na to, že hodnota alkoholu v dechu může být omezena také věkem. Mladí řidiči začátečníci musí mít nulu, zatímco starší pokročilí mohou mít nějakou tu desetinu promile zcela legálně. A co v tomto případě? Auto mnohdy využívá i více lidí a najednou bude alkoholtester buď benevolentní v mladíkovi a nechá ho řídit s alkoholem v dechu, nebo bude tvrdý na zkušenějšího řidiče a nechá ho vystřízlivět.

Ne každý mý nulu

Nezapomínejme také na to, že ne každý člověk má vždy nulu. Lidské tělo vzhledem k procesům může vykazovat určité známky alkoholu v dechu, i když jsme nic nepili. Nehledě na to, že nadýchat se dá klidně i po kynutém těstě, pralinkách, ústní vodě, cigaretách a dalších věcech. Sice po chvíli již máme nulu, ale bude se nám chtít čekat, než nás auto pustí, když si jsme jisti, že jsme prokazatelně nic nepili? I to je důvod, proč jsou integrované alkoholtestery hloupost.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora