Amatérské snahy o vylepšení vozu vedou mnohdy až k jeho nepojízdnosti

Motor 2595269 1280

Možností, jak si vylepšit auto, je celá řada. Jde ale opravdu o cestu, kterou se vydat? Nejde spíše o věc, která je naopak kontraproduktivní? V mnoha případech musíme dát za pravdu tomu, že hlavně amatérské snahy o vylepšení auta vedou k tomu, že se klasický sériový vůz ničí. A to se podepíše jak na jeho životnosti, tak pochopitelně i na menší prodejní ceně. Jaké úpravy jsou rizikem?

Chiptuning

Pokud jsou úpravy řídicích jednotek realizovány autorizovanou firmou s potřebnými certifikáty a technikou, je vše v pořádku. Realitou ale je, že tento způsob softwarové úpravy vozidel dnes nabízí i mnoho amatérů ve svých garážích. Nízká cena a zvýšení výkonu je sice velké lákadlo, ale pravda je taková, že neodborné amatérské zásahy mohou v budoucnu stát za řadou problémů.

Mohlo by vás zajímat:  Test Hyundai i30 1.5 T-GDI iMT fastback: Výkonný švihák
Zdroj obrázku: Pixabay

Klasický tuning

Doba, kdy se jednalo o velký fenomén, je sice minulostí, ale to neznamená, že by řada majitelů aut své plechové miláčky různě nevylepšovala. Hlavně to jsou různé nové nárazníky, prahy, spojlery, křídla a další doplňky, které mají za cíl vylepšit vzhled auta. Často však neodbornou montáží může dojít k poškození samotného vozu, nehledě na fakt, že navrácení do původního stavu je téměř nereálné. A auto se může stát neprodejné.

Použití nehomologovaných dílů

Nejenom na čínském, ale i na evropském trhu se dá pořídit celá řada různých věcí a doplňků pro auta. Jejich velkým problémem však může být to, že nemají homologaci, a tedy nejsou schváleny k tomu, aby mohly být na voze, který jezdí po tuzemských silnicích. Problém tak může nastat při policejní kontrole, při návštěvě STK, ale také hrozí to, že kvalita daného dílu bude mít vliv na poškození jiných částí vozu.

Mohlo by vás zajímat:  Začínající řidiči si kupují technicky nevyhovující auta, hledí při výběru na jiné věci

Míchání paliv

Různá prémiová paliva nebo také prodávaná aditiva jsou něco, co může motoru jenom prospět. Horší je to ale v případě, kdy ve snaze dosáhnout lepšího výkonu dojde na různé amatérské pokusy namíchat si ideální směs paliva. V mnoha případech toto vylepšení končí tak, že je auto zcela nepojízdné.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora