Audi AI:ME má být skutečným autem budoucnosti. Proč?

Snad každá automobilka musí představit vůz, který je šetrný k životnímu prostředí a zároveň takový, který je určen k užívání až někdy v budoucnu. Podobně je na tom i Audi AI:ME, které je určeno k převozu pasažérů. Ano, toto auto se má skutečně řídit samo. Ale pokud majitel bude mít zájem, může za volant usednout sám – ta možnost tu stále je, volant ani pedály nechybí.

Nepříliš vzdálená budoucnost

Koncept Audi se od ostatních aut budoucnosti liší tím, že se přece jen nemusí jednat o tak vzdálenou budoucnost. Svědčí o tom právě volant a pedály. Primárně má ale tento vůz sloužit k robotické přepravě osob. Jednoduše si auto přivoláte, ono přijede, otevře vám dveře a na prahu vám rozsvítí uvítání. Vy nasednete a už se jen vezete tam, kam chcete.

Parametry vozu

Audi AI:ME má následující parametry:

  • délka 4,3 metru, rozvor náprav 2,77 metru – vůz je čtyřmístný,
  • elektrický pohon,
  • kapacita baterie je 65kWh,
  • vůz je určen do města – jeho rychlost bude mezi 20 až 70 km/h.

Robotické taxíky

Zatímco podobná auta budoucnosti počítají s tím, že nebudou vyžadovat asistenci řidiče v žádném případě, a navíc budou sdílená, automobilka Audi jde jinou cestou. AI:ME je vůz, který se bez řidiče tak úplně neobejde. Používat ho můžete tam, kde je cesta dobře zmapovaná – v jiných případech vás vůz vyzve, abyste převzali řízení. Taktéž je problém s bezpečným zastavením – auto si například musí uvědomit, že jste na dálnici a nezastavovat zde.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Půjčovna automobilů v Praze

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora