Audi představilo modernizovanou řadu A1

Audi A6, Audi Q3 a nejnověji Audi A1. To je posloupnost letošních faceliftů jednotlivých modelových řad ingolstadtské automobilky. Nejmenší zástupce Audi se dočkal nejen vylepšeného vzhledu, ale především moderních tříválcových motorů.

A je to vůbec poprvé, co je v sériovém Audi použit zážehový tříválec, který je však v duchu současných zvyků dopován turbodmychadlem. Motor 1.0 TFSI známe již z Pola a v A1 produkuje 95 koní při kombinované spotřebě 4,3 l/100 km. Druhým novým tříválcem je diesel 1.4 TDI o výkonu 90 koní, jenž si řekne v průměru o 3,4 l/100 km. V nabídce však i nadále zůstávají i čtyřválce, jmenovitě 1.4 TFSI (123 a 148 koní), 1.8 TFSI (189 koní) a 1.6 TDI (114 koní). Všechny motory mají nižší emise i spotřebu než předchůdce, standardem je přitom manuální převodovka, která může být nahrazena automatem S tronic (u 1.8 TFSI standardem). Vrcholným provedením je stále S1/S1 Sportback se zážehovým čtyřválcem 2.0 TFSI o výkonu 231 koní a točivým momentem 370 Nm, který spolupracuje s pohonem všech kol a manuálním šestikvaltem. 

Mohlo by vás zajímat:  Peugeot vyřadil z nabídky modely 807 a 207+

Podvozek dostal nové elektromechanické řízení, zatímco účinek posilovače ve větších rychlostech slábne. Novinkou je rovněž volba jednoho z jízdních režimů prostřednictvím Audi Drive Select a možnost připlatit si za stavitelné tlumiče. Změny na karosérii jdou vidět nejvíce v oblasti přední části, kde je nejen upravená maska Singleframe, ale rovněž jiná grafika světel a přepracovaný nárazník. To má za následek dvoucentimetrové prodloužení modelu, který tak měří celkem 3,98 metru. V rámci designový paketů Audi přidalo vedle klasické S line také Sport line a Design line, širší je rovněž možnost individualizace od dvoubarevného lakování, přes „rychlé pruhy“ až po barevné výdechy ventilace. Největší novinkou uvnitř A1 je použití příplatkového multimediálního systému MMI navigation plus s větší navigací a hlasovým ovládáním, ideální je pak propojit jej se službou Audi Connect, skrze kterou je možné připojení se k internetu.

Mohlo by vás zajímat:  Kritizovaná Honda Civic dostane facelift. Po 18 měsících!

Zdroj: Audi