Aut se stočenými kilometry je stále mnoho. Problémy mohou mít i na STK

Počet najetých kilometrů je jedna z hlavních věcí, na které hledíme, pokud vybíráme nový automobil. Nutno dodat, že právě snaha lidí mít za každou cenu auto, které má málo najeto, jenom přiživuje snahu podvodníků. Ti neváhají a u automobilů výrazně stáří kilometry. Čísla ukazují, že jejich podíl v provozu sice klesá, ale stále je tento počet aut opravdu velký.

Kolik aut se stočenými kilometry najdeme na našich silnicích?

Zajímá vás, jak velký je podíl aut se stočenými kilometry? Můžete si tipnout. A upozorňujeme, že byste se neměli držet při zemi, jelikož toto číslo je poměrně vysoké. Když se podíváme do minulosti, tak daný podíl atakoval hranici 33 procent. V předchozím roce tomu bylo zhruba 41 procent a aktuální klesající trend pokračuje. Podle odhadů je podíl aut se stočeným kilometrem už „jenom“ na zhruba 33 procentech. To je ale stále celkem dost.

Problémů může nastat celá řada

Ty první se pochopitelně týkají technického stavu vozidla. Rozdíl 100, ale i 200 tisíc najetých kilometrů se na kvalitě auta výrazně podepíše. Auto se stočeným kilometrem se jeví jako „málo jeté“ a tedy nepotřebující nijak velkou údržbu a opravy. Realita je však taková, že investic může být více než dost. Tím ale problémy nekončí.

Nemalé komplikace mohou nastat také při kontrole na STK. Pokud se zjistí, že má auto stočený tachometr, tak kontrolou neprojde. A jeho majitele čekají další velké peripetie. V první řadě musí prokázat to, že on auto nestočil a dále musí celou věc poměrně zdlouhavě řešit.

Zapomínat nelze také na pokuty, které ze stočeného tachometru plynou. Jejich výše má lidi primárně od daných činů odradit. I když se u nás stále nejedná o trestný čin, pokuty za tento krok jsou poměrně vysoké. A to až 500 000 korun českých.

Mohlo by vás zajímat:  Ferrari Monza PS1 a PS2 je pastva pro motoristickou duši

Jak nespadnout do problémů?

Říká se – „důvěřuj, ale prověřuj“. A právě toto je cesta, která pomůže riziko snížit. Dnes už je možné díky různým databázím poměrně dobře prověřit samotnou historii vozu. Dodejme ale, že ne vždy je to stoprocentní. Dále nezapomínejme na to, že je na místě kupovat u kvalitních prodejců, nikoliv u různých pochybných kšeftařů. Třetím naším tipem je důkladná kontrola vozu. Dá se říci, že zkušený mechanik pozná, zda má auto najeto 100 tisíc, nebo například dvojnásobek. To jsou cesty, které mohou pomoci.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora