Auta bez platného STK budou radikálně odtahována z ulic

Automobily s propadlou technickou se v nejbližší době stanou terčem novely zákona, kterou si na občany České republiky připravili poslanci Hnutí ANO. Ti rozhodli, že svěří vlastníkům a provozovatelům pozemních komunikací a parkovišť právo rozhodovat o případném odtažení vozidel bez technické. Zároveň se bude parkování takového vozidla nově považovat za přestupek.

Současná situace

Momentálně se z parkovacích míst smějí odtahovat jen očividné vraky aut nebo auta s absencí motoru či registračních značek. I přesto však není ojedinělé narazit při projíždění městem na několik vraků, které stojí nehybně na jednom místě pěknou řádku dní a nikdo s tím nic nedělá. Taková vozidla pak zabírají parkovací místa ostatním, kteří je opravdu potřebují a mají problém volné místo kdekoli sehnat.

Novela zákona má vše změnit

Připravovaná novela zákona má v plánu jít v boji s nepojízdnými auty ještě o krůček dál. Poslanci Hnutí ANO, v čele s ministrem dopravy Danem Ťokem, chtějí z ulic dostat nejen všechny vraky a nepojízdná torza automobilů, ale i vozy, které mají více než půl roku propadlou technickou. A co si budeme povídat, většina automobilů se stejně nových osvědčení nikdy nedočká.

Mohlo by vás zajímat:  Řídit dodávku bude snazší. Ty od Fordu umí sami zaparkovat, kolmo i podélně

Princip fungování má být takový, že majitel pozemní komunikace, na které takové auto bude stát, je nejdříve povinen vyzvat majitele vozidla, aby jej buď odstranil, a nebo si zajistil platnou technickou. Pokud tak neučiní ani po výzvě, má provozovatel právo vůz odtáhnout. Majitel komunikace pak musí vlastníka odtaženého vozu informovat o tomto úkonu a poslat mu účet za odtah, ke kterému by se pak zároveň připojil i účet za parkovné.
Pokud by majitel o vůz nejevil zájem, může se zlikvidovat, případně vydražit.

Zatím ještě není nic jisté

Zda novela projde až ke schválení, to zatím není jisté. Pokud by se tak ale stalo, hrozí majiteli odstaveného vozidla pokuta až ve výši 300 000 Kč. To už si snad každý dobře rozmyslí, jak s nepotřebným autem nakládat.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora