Auta s velkým motorem jsou dobrá leda k machrování. Jiný smysl těžko najdou

Často se lze setkat s názorem, že auto by mělo mít pořádný motor. Něco pravdy na tom samozřejmě bude, ale ne každý se shodne v tom, jak by měl takový motor vypadat. Pro někoho je plně dostačující standardní čtyřválec. Jiní ale potřebují minimálně šestiválec, raději potom osmiválec, s pořádným objemem a samozřejmě výkonem. V praxi se ale ukáže, že auto s takovým motorem je často jen na machrování. Proč?

Spotřeba

Říká se, že kdo chce opici, musí mít na banány. Toto přísloví lze do automobilového světa napasovat ve smyslu, že je třeba počítat s tím, že auto se silným velkým motorem si prostě vezme mnoho paliva. A majitel takového auta na něj musí mít. Když se ale po letech vlastnictví spočítá, o kolik více si tohle auto vzalo oproti něčemu průměrnějšímu, mohou to být klidně i vyhozené stovky tisíc korun. Ty se přitom daly využít efektivněji než je prohnat výfukem.

Nebezpečnost

Pořádný motor znamená pořádné výkony. Ne každý ale takové auto dokáže zkrotit. Stačí trochu prudší sešlápnutí plynu, trocha zmatkování, a už může jít auto do smyku, který nezkušený řidič jenom těžko vyrovná. K výkonným autům je třeba přistupovat s respektem. Kdo z nich má obavy, musí mít lehkou nohu. V tu chvíli ale zcela postrádá smysl to, aby se kupovalo auto s pořádným výkonným motorem, když bude jeho majitel jezdit na půl plynu.

Zdroj obrázku: Freepik

Využitelnost

Na okruhu nebo například na dálnici s neomezeným rychlostním limitem může být auto s pořádně výkonným motorem využitelné. Na našich silnicích, kde jsou jasně stanovené rychlostní limity, je využitelnost takového vozu spíše mizivá. Pár zrychlení sice může udělat dojem, ale velmi brzy je třeba dát nohu z plynu, aby nedošlo k porušení povolené rychlosti.

Cena

Čím lepší motor, tím vyšší cena za dané auto. Mnoho lidí si v tu chvíli rozmyslí, zda opravdu potřebuje ten nejlepší motor v portfoliu, nebo mu raději bude stačit něco průměrnějšího. Zvláště když auto není moc dobrou investicí s ohledem na ztrátu hodnoty.

Zdroj: https://www.autotrader.com/car-shopping/buying-a-car-should-you-go-for-the-bigger-engine-251913