Autem do Evropy? Pozor na povolenou rychlost – pokuty jsou vysoké

Máte v plánu procestovat Evropu autem? Nebo je vaším cílem letní dovolené v některé z oblíbených zemí, jako je třeba Itálie, nebo Chorvatsko? Potom pamatujte, že se vyplatí dodržovat rychlostní limity. Ty si zjistěte ještě před odjezdem a následně se snažte o jejich respektování. Proč? Jelikož výše pokut není nijak malá. Podívejte se s námi, kolik zaplatíte v nejznámějších evropských zemích.

Rakousko

Důležitá průjezdní země, kterou zaručeně při své cestě za odpočinkem nemůžete minout.  Proto je dobré vědět, kolik peněz riskujete, pokud dojde k překročení rychlosti. Pokud k tomu mírnějšímu, do 10 kilometrů v hodině, je pokuta 20 euro. Pokud je to nad 10 kilometrů v hodině, je to o 5 euro více. Jak je vidět, zde jsou policisté celkem shovívaví. Přesto není dobré riskovat, jelikož každá stokoruna ušetřená na pokutě se může při vaší dovolené hodit.

Německo

I to je pro mnohé průjezdní země, přes kterou jezdí nejčastěji do Itálie. Stejně tak se může jednat o zemi, do které vjíždíte s cílem zamířit na některé z letišť, odkud vyrazíte dále. A jak je to v případě pokuty? Pokud jde o překročení mírnější, tak počítejte se sumou 10 euro. Pokud jde o překročení vyšší, jedná se o pokutu ve výši 30 euro. Jak je vidět, menší překročení je pokutováno jenom výchovně, zatímco u většího je vhodné počítat s násobným vydáním.

Slovinsko

Máte v plánu vyrazit do Chorvatska? Potom se možná nevyhnete Slovinsku. Nejenom, že je zde problém s dálnicí a nutností pořídit si celkem drahou známku. Problémem může být i to, že v případě překročení rychlosti sáhnete do své peněženky celkem hluboko. Pokud je překročení do deseti kilometrů v hodině, je nutné zaplatit pokutu ve výši 80 euro. A to je celkem dost. A co u většího překročení? Je to dokonce dvojnásobek, tedy 160 euro. V přepočtu suma přesahující 4 000 Kč. Nakonec možná dobře, že se přes tuto zemi nejede nijak dlouho.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda hledá nová místa na vybudování své továrny a ve hře je i Srbsko

Chorvatsko

Pojďme do jedné z cílových destinací mnohých cestovatelů. Je to Chorvatsko. Jakmile se ocitnete za hranicemi této země, hrozí vám za rychlost celkem vysoké pokuty. U menšího prohřešku je to 300 kun, což je zhruba tisícikoruna. U toho většího bude nutné vyndat z peněženky celých 500 kun. To je částka, která už se blíží dvěma tisícům korun. Z tohoto důvodu doporučíme sledovat tachometr, jelikož není moc pozitivní si takto prodražit svou dovolenou.

Itálie

Jdeme na další zemi, kterou lze označit jako cíl vaší cesty – tedy cíl mnoha dovolenkářů. Pokud si budete rychlost hlídat jenom lehce, a překročíte ji o méně než deset kilometrů v hodině, tak vás čeká pokuta ve výši 41 euro. Je to poměrně vysoká suma, ale na druhou stranu musíme říci, že stále poměrně přijatelná. A to v porovnání s pokutou za to, když rychlost překročíte více. To vám bude policie účtovat 168 euro. Ano, skutečně sumu, která v přepočtu dělá necelých 4 500 korun českých. Jistě je více zajímavějších věcí, za které je na dovolené utratit, že ano?

Francie

Ani tato země nepatří z hlediska pokut mezi ideální. Pokud vás místní policie změří, je nutné sáhnout do své kapsy poměrně hluboko. U mírnějších prohřešků bude nutné vytáhnout sumu 68 euro. Pokud rychlost překročíte o více než 10 kilometrů v hodině, už bude nutné sáhnout v podstatě pro dvojnásobek. Abychom byli konkrétnější, tak přesně pro sumu 135 euro. A to rozhodně není zanedbatelný výdaj pro jakéhokoliv motoristu.

Švýcarsko

Země sýrů a hodinek, ale také vysokých cen. S tím se setkáte na každém kroku, ale také při rychlejší jízdě, než je povoleno. Pokud půjde o menší překročení, bude po vás místní policie chtít sumu 60 franků. To je v přepočtu asi 1 500 našich českých korun. Když ale rychlost překročíte více, bude pokuta celkem nekompromisní a jistě vás od další rychlé jízdy odradí. Bude totiž trojnásobná, což znamená nutnost zaplatit 180 franků. Snadným přepočtem zjistíte, že se jedná o částku necelých 4 500 Kč.

Mohlo by vás zajímat:  Gran Turismo 6 - Oficiální představení, video

Slovensko

Nechcete jet nikam daleko a plně vám stačí naši východní sousedé? Pokud očekáváte, že pokuty zde budou podobné těm našim, je to velký omyl. Tato země je totiž v pokutách celkem nekompromisní. Za překročení rychlosti je dávána pokuta ve výši až 150 euro. Pokud jde o překročení výraznější, tak dokonce může hrozit pozastavení vašeho živnostenského oprávnění. Buďte proto na pozoru a sledujte tachometr.

Bulharsko

Cesta do této země, do některého z pobřežních středisek může být skutečně úmorná, jelikož bude velmi dlouhá. Jedinou útěchou pro vás může být to, že když na to na území této země šlápnete, s cílem být co nejdříve v hotelu, nezruinuje vás policejní hlídka z kůže. To proto, že v Bulharsku za překročení rychlosti zaplatíte pokutu 20 leva, což jsou necelé tři stovky. Jde ale o překročení běžné, maximálně o nižší desítky kilometrů v hodině. Jakmile bude překročení o více než 50 kilometrů v hodině, je pokuta 350 leva a k tomu ještě každých 50 leva navíc, za dalších 5 kilometrů v hodině nad padesátikilometrový limit. To už ale musíte jet skutečně jako šílenec.

Maďarsko

Při cestě do Bulharska to může být také Maďarsko, kterým budete projíždět. I když obecně jde o zemi celkem levnou, toto tvrzení neplatí v případě pokut za rychlost. U mírnějšího překročení je sazba až 30 000 maďarských forintů. Pokud nechcete hledat kurzovná lístek, je to zhruba 2 500 našich korun. A jak je tomu u překročení vyššího? Naštěstí stejně. Zároveň ale musíme dodat, že je vhodné pokutu uhradit ihned na místě. Pokud budete trvat na složence a pozdější platbě, nemusí být váš požadavek akceptován a dojde k zabavení vozu. A to právě do doby, než zaplatíte.

Komentáře