Autem na dovolenou? 10 věcí, které je třeba udělat – část 2

V první polovině jsme vám dali řadu užitečných rad, pokud jedete autem na dovolenou. Rozhodně jsme nezmapovali všechny, a tak se podíváme ještě na výčet dalších, které zajistí, že do cíle dojedete rychle, pohodlně a bezpečně.

Propočítejte si dobu cesty

Dnes už to umí každá navigace. Stačí jenom zadat místo odjezdu a příjezdu a následně zjistit,. Jak dlouho budete na cestách. Jde však jenom o dobu samotné jízdy. K tomu nezapomeňte připočítat také různé zastávky, nebo i případné čekání v kolonách. Zastávky je vhodné si naplánovat už doma. A to s ohledem na to, zda se plánujete jenom protáhnout. Nebo i vyspat.

V případě problémů s kolonami doporučujeme využít Google Maps. Ty slouží i jako možnost plánování cesty, a to na konkrétní den. Bere v potaz i samotnou dopravní situaci v podobném období a tak vám může zjistit přesněji, jak dlouho pojedete. Schválně se podívejte a zjistíte, že cesta do Itálie nebo Chorvatska bude trvat jinak dlouho v polovině týdne a jinak v době začátku prázdnin, v období pravidelných turnusů.

Vyrazte odpočinutí

Mnoho cestovatelů dělá tu chybu, že vyrážejí hned po práci. A to je celkem velký problém. Vezměte v potaz, že ráno brzdy vstanete, jste celý den v práci a potom ještě budete trávit zbytek dne a celou noc ve voze. A to jako řidič. Pamatujte, že to může být velkým problémem a mikrospánek není v tomto směru nic výjimečného. Naše rada zní jasně – pokud už chcete vyrazit „po práci“, vezměte si na celý den volno. Během dne ležte v posteli a snažte se odpočívat a spát. Cestu tak dáte i na jeden zátah, bez jakýchkoliv problémů.

Vyrazte o den dříve nebo o den později

Proč? Jelikož budou volnější silnice. Jak v Itálii, tak i v Chorvatsku je téměř zažité, že většina lidí jezdí na dovolenou od soboty do soboty. V pátek po práci tedy sedne do auta a jede. Když si představíte, jak to bude vypadat na silnicích, je opravdu lepší vyrazit radši o den dříve, nebo o den později. Když zvolíte druhou variantu, dost možná přijedete jenom o pár hodin později než ti, kteří sedli do auta už v pátek odpoledne a polovinu cesty se jenom posouvali v kolonách.

Mohlo by vás zajímat:  Čeká uvedení nového Chevroletu Corvette na trh odklad?

Naplánujte tankování

Pokud vzpomínáte na vaši předchozí cestu, kdy jste na poslední pumpě v ČR nabírali plnou nádrž a palivo do kanystrů, tak vám musíme říci, že toto již dělat nemusíme. Když se podíváme na aktuální průměrné ceny, tak u nás stojí natural i nafta zhruba € 1.133. Pokud přejedete hranice a ocitnete se v Rakousku, tak na řadě čerpacích stanic uvidíte ceny, které jsou € 1.116 za natural a € 1.064 za naftu. Takže na poslední pumpu v ČR zapomeňte a v klidu si natankujte až v Rakousku.

A jak je tomu v případě Itálie? Zde jsou ceny € 1.588 a € 1.457. Pokud jde o Chorvatsko, tak jde o cenu € 1.257 a € 1.204. U první jmenované země je tedy vhodné, když budete tankovat spíše minimálně. V případě Chorvatska je to jedno, kde na svých cestách naberete. Co však příliš nedoporučujeme, to jsou pumpy u dálnic, nebo typické první a poslední u hranic, kde jsou ceny nejvyšší.

Toto byla naše poslední rady. Nyní tedy již víte, co vše vás může na cestě na dovolenou čekat, na co všechno je třeba myslet a co před startem nebo během cesty udělat. A tak je třeba říci už jenom poslední věc – popřát vám šťastnou cestu.

Komentáře