Autem na dovolenou? Nezapomeňte na zpoplatnění dálnice. Kolik kde zaplatíte?

Holidays 1283014 960 720[1]

Červen se nezadržitelně blíží a právě tento měsíc je považován již za začátek dovolenkové sezony. A jelikož je mnoho lidí, kteří cestují do zahraničí vozem, je třeba přinést informace o tom, kolik zaplatí v jednotlivých státech za použití dálnic. Podívejte se na přehled zemí, do kterých jako Češi jezdíme nejčastěji. S jakou částkou je třeba počítat?

Rakousko

Kdo míří do Itálie nebo Chorvatska, ten se Rakousku nevyhne. Bez dálničního kuponu nedoporučujeme jet, jelikož vás to může vyjít poměrně draho. A na kolik známka vyjde? Většině cestovatelů stačí ta 10 denní, která stojí 9,2 EUR. Kdo si chce dovolenou prodloužit, může koupit kupon s platností dva měsíce, který vyjde na 26,8 EUR.

Mohlo by vás zajímat:  Martin Tolar: Platonická láska k offroadům

Slovinsko

U mnohých dovolenkářů neoblíbená země, jelikož za poměrně krátký úsek dálnice je třeba platit ne úplně malou sumu. I proto lidé přemýšlí nad tím, jak se dálnici vyhnout. Pokud se rozhodnete skrz Slovinsko jet po dálnici, pamatujte na to, že 7 denní známka vyjde na 15 EUR. Ta ale málokomu stačí, a tak je třeba pořídit platnost měsíční, která vyjde na 30 EUR.

Slovensko

Plánujete cestu k našim sousedům? Pokud ano, je známka také nutností. Zajímavostí je, že Slováci jsou oproti nám o kus dále a známku mají elektronickou. Stačí zadat správnou SPZ, zaplatit a můžete na dálnici. Známku lze koupit jak na prodejních místech, tak i pohodlně online. Ta desetidenní vyjde na 10 EUR. Poté je tu měsíční, u které zaplatíte 14 EUR. Ta by měla i při delším pobytu plně dostačovat.

Mohlo by vás zajímat:  Vybitá baterie? Zjistěte, jak používat startovací kabely

Maďarsko

Pokud Slovenskem jenom projíždíte a máte v plánu pokračovat dále na východ do Maďarska, je třeba počítat s tím, že i tady je známka povinností. I tady se používají elektronické kupony, místo těch nalepovacích. Základní známkou je ta desetidenní za cenu 3 500 forintů. To je necelých 300 Kč. Delší, tedy měsíční známka vyjde na 4 700 forintů, což odpovídá necelým 400 korunám.

Německo

Čeká vás cesta přes Německo? Pokud ano, nemusíte v podstatě nic řešit. Výhodou této země je fakt, že dálnice jsou k dispozici jak místním, tak i ostatním zcela zdarma – i když se už delší dobu mluví o zpoplatnění. K tomu připočtěme i fakt, že řada úseků má neomezenou rychlost. I proto mnoho lidí volí cestu právě skrz tuto zemi.

Mohlo by vás zajímat:  Blog: Zbytečné modely?

Itálie

Míříte do této země? Dálnice zde sice nejsou zdarma, ale výhodou je, že předem nemusíte nic řešit. Dochází zde k tomu, že se dálnice platí systémem mýta podle toho, jak velký úsek absolvujete. V bráně si vezmete kupon a při výjezdu zaplatíte. Jednoduché a funkční.

Chorvatsko

I tato populární cílová země to má se zpoplatněním dálničních úseků velice jednoduché. Ani tady není nutné řešit cokoliv dopředu, jelikož také Chorvatsko je zemí, kde se platí mýto. Známku tedy nepotřebujete, jelikož po průjezdu zaplatíte vyčíslenou sumu v mýtné bráně.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora