Autem na dovolenou? 10 věcí, které je třeba udělat – část 1

Máte v plánu vyrazit na letošní dovolenou autem? Potom předpokládáme, že onou zemí bude buď Itálie, nebo se bude jednat o Chorvatsko. Pokud je to vaše několikátá cesta, určitě víte, co všechno je potřeba. Pokud je to vaše první cesta, přijdou vám vhod naše rady. Co tedy před zařazení jedničky a vyjetím vždy udělat?

Nechte svoje auto zkontrolovat

Když budete stovky, ale i tisíce kilometrů daleko, rozhodně není nic příjemného, když vaše auto selže. Jesice pravdou, že mnoho problémů může přijít z nenadání, ale na druhou stranu jsou i takové, které můžete odhalit případnou včasnou kontrolou. Před odjezdem tedy nechte své auto zkontrolovat v servisu. Vyjde to na pár stovek a vy budete mít jistou, že bude vše v pořádku. Kontrolu doporučujeme realizovat s dostatečným předstihem, aby se stihla případná oprava.

Zvažte pojištění a asistenční služby

Když nabouráte v ČR, dá se zavolat známý, který pro vás přijede. A stejně tak nemusí být problém ani s levnější opravou. V zahraničí už to taková pohoda být nemusí. Drahý odtah, drahá práce a drahé díly. Toto všechno je spojeno s tím, že se vaše dovolená může prodražit. Proto zvažte sjednání pojištění. Že musíte mít povinné ručení, to bereme jako samozřejmost. My spíše doporučujeme havarijní pojištění. To je dnes dobrovolné, ale rozhodně se hodí. Některé pojišťovny ho nabízejí i v krátkodobých formách, právě pro cesty na dovolenou.

Při sjednávání pojistky myslete také na to, aby byly součástí asistenční služby. Primárně by to měl být právě odtah, ale hodí se mít také možnost získání náhradního vozu. Přeložíte zavazadla a můžete pokračovat v cestě na dovolenou. A na vašem voze se mezitím bude pracovat, s jistotou, že náklady proplatí pojišťovna.

Mohlo by vás zajímat:  lanovka s luxusním interiérem převzatým z BMW řady 7

Nastavte si navigaci

Mít mapu už je doslova přežitek. Žijeme v moderní době a tak spoléháme na GPS navigace. Jak na ty klasické, tak i na ty, které jsou určené pro mobilní telefony. Než vyrazíte, je třeba danou navigaci správně nastavit. Některé totiž nabízejí režimy, jako je cesta nejkratší, nebo cesta nejúspornější. Ty vypněte, jelikož jinak vás čekají jízdy po různých silnicích nejnižších tříd, najíždění a sjíždění z dálnice, nebo bloudění městy. Správný režim je ten, který je označený jako nejrychlejší. A samozřejmě nezapomeňte na to, že máte zájem jet i po placených úsecích.

Kupte dálniční známky

Ať už to bude Itálie nebo Chorvatsko, nevyhnete se Rakousku. A zde se rozhodně nevyhýbejte dálnicím, jelikož vaši cestu výrazně zrychlí. Jenom pamatujte na to, že zde potřebujete dálniční známku. Tu sice můžete pořídit na pumpách už před hranicemi, nebo před dálnicí, ale proč zbytečně zastavovat? Kupte si známku ještě před svým odjezdem, u nás v ČR. Míst, kde se prodávají, je celkem dost. Příkladem mohou být směnárny. Stejné to může být v případě cesty do Chorvatska, kde může být průjezdním bodem slovinská dálnice. I na tu potřebujete známku – vzhledem k sedmidenní platnosti často hned dvě. I tu doporučujeme pořídit předem.

Nešetřete za každou cenu

Plánujete Chorvatsko? Potom na internetu najdete stohy textů o tom, jak se vyhnout dálnici ve Slovinsku. Proč? Kvůli dražší ceně. Naše rada je nešetřit za každou cenu. Pravdou je, že nevydáte za cestu tolik peněz. Na druhou stranu budete dálnici objíždět po různých pochybných cestách, takže ve výsledku můžete projet více paliva a rozdíl už nebude tak markantní. Dále nezapomínejte také na rozdíl v čase, který je také nezanedbatelný. A k tomu všemu přidejte i čas spojený se studováním objízdných tras, nebo čas a nájezd spojený s tím, když na neznámých silnicích chybně odbočíte. Naše rada tedy zní – profrčte Slovinsko po dálnici a smějte se těm, co budou kličkovat na okreskách, zatímco vy se budete blížit k cíli.

Mohlo by vás zajímat:  Ostatní na něho blikali, ať si vypne mlhovky. Ve skutečnosti šlo o denní svícení

Výše jme vám dali první rady spojené s tím, co udělat, když se chystáte na dovolenou vlastním vozem. Ještě jich pro vás máme v zásobě několik. A na ty se podíváme společně v druhé polovině našeho článku.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora