Automatická převodovka zjednodušuje řízení a dokáže snížit spotřebu

Detail Modern Car Interior Gear Stick Automatic Transmission Expensive Car

Konzervativní řidiči v ní vidí jen slepou vývojovou větev. Ale s přechodem na elektromobilitu naopak odzvonilo té klasické, manuální. Ano, řeč je o převodovce. Podíl nových aut s manuální převodovkou setrvale roste, a pomalu ale jistě se dostáváme do bodu, ve kterém se z manuální převodovky stává nadstandard, za který je třeba si připlatit. Pro automobilky je totiž stále méně výhodné vyrábět auta s manuálem, a ubývá i těch, kteří po tradičnější variantě převodovky touží. Ta automatická má totiž celou řadu výhod a jednu větší nevýhodu, ke které se na konci článku také dostaneme.

Mohlo by vás zajímat:  Francouz zajel s dieselovým Citroënem AX na Ringu neskutečný čas

Jízda jako po másle

Automatická převodovka dokáže reagovat lépe než řidič, a tak zajistí plynulejší chod. To je šetrnější nejen k převodovce samotné, ale i k motoru a dalším komponentům auta. Řidič a pasažéři se tak mohou těšit z jízdy jako po másle, majitel vozu na finanční úsporu při údržbě takového auta. Tedy pokud se nerozbije převodovka jako taková.

elevated-view-businessman-driving-car-moving-transmission-shift-gear
Zdroj obrázku: Freepik

Nižší spotřeba

Díky plynulejší jízdě mají auta s automatickou převodovkou o něco nižší spotřebu než stejné modely s převodovkou klasickou, a to i v případě, že nepojedete na ekologický režim, kde je úspora ještě znatelnější. S nižšími nároky na palivo se ovšem pojí ještě jeden jasný benefit – nižší emise. Ty jsou velkým tématem blízké budoucnosti, a tak je zřejmé, že výrobci přecházejí na automatické převodovky mimo jiné proto, aby vyhověli stále se zpřísňujícím limitům a regulacím.

Mohlo by vás zajímat:  Top Gear má nové auto za rozumnou cenu

Řidičák jen na automat

A teď ta jedna slibovaná velký nevýhoda. Pocítí ji všichni, kteří absolvují autoškolu ve voze s automatickou převodovkou. V takovém případě totiž dostanete řidičák na daný typ vozidla, ale bude na něm vyznačena také skutečnost, že je platný jen pro automatické převodovky. Takže pokud byste někdy chtěli řídit auto s klasickou manuální převodovkou, třeba půjčené, budete mít smůlu.

Zdroj: https://www.customcompleteautomotive.com/blog/top-4-benefits-of-an-automatic-transmission
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora