Automobilce Mazda prudce klesá zisk. Meziročně se snížil o celých 70 procent

Automobilku Mazda není v příliš dobré kondici. Po tom, co určité problémy spojené s poklesem zisku oznámil i Nissan, se jedná o další japonskou automobilku, které se zrovna nedaří tak, jak by se očekávalo. Právě dnes má dojít k oficiálnímu oznámení toho, jak se Mazdě daří. Tedy spíše nedaří. Podle prvotních informací a signálů to nijak příjemná tisková konference nebude. Očekává se, že bude potvrzen fakt, že za první kvartál Mazdě skutečně klesl meziroční zisk až o 70 procent.

Jaké jsou prognózy do budoucna?

Hovoří se také o tom, co bude s automobilkou dále. Zde nelze s určitostí nic říci, ale už nyní se očekává, že celkový zisk v následujícím období bude jistě o poznání menší, než tomu bylo v minulém roce. Zatímco ještě v loňském roce se očekávalo, že ten letošní bude celkem silný a Mazda zde dosáhne provozního zisku více než 90 milionů amerických dolarů, nyní se číslo výrazně snížilo a očekává se, že by výše zisku měla zůstat zhruba na polovině. Tedy na hodnotě kolem 40 milionů dolarů. Jde samozřejmě pouze o odhadym které odrážejí aktuální vývoj na automobilovém trhu.

Klesá poptávka po nových vozech

Jak jsme zmínili v úvodu, Mazda není jedinou japonskou automobilkou, u které se objevil pokles prodejů a tedy zisku. To stejné zažil i Nissan.  Problémy se prodejem nových vozů se však objevují celosvětově a těžko byste hledali automobilku, které se v první čtvrtině nebo polovině letošního roku dařilo více, než tomu bylo v roce předchozím. Důvodem je hlavně dlouhodobý pokles zájmu o nová auta v Číně, která je pro mnoho automobilek stěžejním trhem. To stejné platí také o trhu v USA.

Úsporná opatření zatím nebudou

Dobrou zprávou primárně pro všechny zaměstnance je to, že Mazda žádná úsporná opatření zatím nechystá. Na rozdíl od konkurenčního Nissanu, který se rozhodl omezit výrobu a propouštět zůstane u Mazdy vše stále při starém. Až další čísla ukážou, zda se problémy prohlubují, nebo nikoliv.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Světová premiéra Audi PB18 e-tron

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora