Automobily ovládané na dálku jsou už realita

Elegant Uber Driver Giving Taxi Ride

Ne, nebojte. Plně autonomní vozidla, která nepotřebují řidiče, jsou přes všechny pokroky na tomto poli stále ještě hudbou budoucnosti. Na trh by ve velkém mohla pronikat až za nějakých deset až patnáct let, a to ještě jen v případě, že se příslušným způsobem změní legislativa a provoz takových vozidel bude zákonodárci umožněn. Ale i přesto lze do dnešních aut zasahovat i na dálku. Dost možná se to týká i toho vašeho.

Online aktualizace

Romantické dny mechanických aut, kdy jste si s trochou šikovnosti dokázali prakticky všechno opravit v garáži nebo na zahradě, jsou už dávno pryč. Auta jsou plná elektroniky a složitých systémů, které ovládá palubní software. Ten je mimochodem podobně složitý jako software letadel před několika dekádami. A protože software je třeba aktualizovat a opravovat chyby, které se v něm postupně mohou objevit, automobilky do něj instalují nástroje na automatický update. Ty je prakticky nemožné z uživatelského přístupu zakázat. Na druhou stranu jako řidič proběhlou aktualizaci vůbec nemusíte zaregistrovat, takže si s ní nemusíte lámat hlavu.

Mohlo by vás zajímat:  Trh ojetin: Více než polovina dovezených bylo bouraných. Pětina z nich je po totálce
Zdroj obrázku: Freepik

Upozornění na aktualizace

Tedy pokud se automatický update zrovna netýká ABS nebo nějakého jiného bezpečnostního systému, se kterým byste vy i všichni další lidé, kteří dané vozidlo řídí, měli být seznámeni. Výrobci proto doporučují, aby si majitelé vozů nechali informace o updatech zasílat e-mailem nebo aby alespoň průběžně sledovali stránky automobilky, na kterých bývají nově vydané aktualizace obvykle předem ohlašovány.

Jak aktualizace zakázat?

Pokud dáváte přednost maximální kontrole nad vozem a potenciální zásahy na dálku se vám pranic nelíbí, nevěšte hlavu. Ale asi kvůli tomu budete muset navštívit některý z neautorizovaných servisů. Jejich zaměstnanci většinou mají k dispozici nástroje, pomocí kterých lze zasahovat i do softwaru auta a mimo jiné automatické aktualizace deaktivovat. Ale je třeba mít na paměti, že takovým krokem přijdete o záruku.

Zdroj: https://www.thecarexpert.co.uk/over-the-air-software-updates/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora