Avia končí s klasickými vozy. Od teď budou jenom elektrické

Avia je určitou legendou, která má v segmentu nákladních vozů velkou tradici. Ta nyní končí a začne se psát jiná. Bylo oznámeno, že se dává sbohem spalovacím motorům. Budoucí vozy Avia už budou pouze elektrické.

Elektřina se nedostává jenom do těch osobních, ale i do vozů nákladních a užitkových. Potvrdila to celá řada dalších automobilek, které postupně využívají alternativních pohon a chtějí nahradit klasické spalovací motory elektřinou. A právě tento směr nyní ohlásila i Avia, kterou vlastní Czechoslovak Group. Firma automobilku koupila  v roce 2016 od indické společnosti Ashok Leyland Motors.

Zajímavá oslava výročí automobilky

Pokud se podíváme do minulosti, na samotný počátek automobilky Avia, tak zjistíme fakt že byla založena v roce 1919. To znamená, že letos oslaví přesně sto let od svého vzniku. A rozhodla se to oslavit hned dvěma způsoby. Tím prvním je výroba speciálních 19 výročních vozů, které mají odkazovat právě na devatenáctku spojenou s rokem vzniku automobilky. Druhý způsob oslavy této tradice už je přece jenom smutnější, jelikož došlo k oficiálnímu oznámení toho, že Avia končí se sériovou výrobou klasických vozů se spalovacím motorem.

V budoucnu počítejte s elektřinou

Proč se Avia k tomuto kroku rozhodla? Důvodů je hned několik. Tím prvním jsou rozhodně požadavky na určitou čistotu spalovacích motorů. Tedy požadavky na plnění emisních norem. Zde by bylo náročné i nákladné upravovat motory tak, aby vyhovovaly. Dalším důvodem je i to, že o vozy klasické koncepce se začíná postupně snižovat zájem. To Avia uvedla již v loňském roce kdy dodala, že v klasických spalovacích motorech svou budoucnost nevidí.

Hledá nové partnery

Avia se chce zaměřit výhradně na elektromobilitu a v tuto chvíli hledá vhodné partnery, které by s ní na vývoji chtěli spolupracovat. Cílem je vyvíjet elektrická auta v kategorii středních a lehkých nákladních vozů. Spekuluje se například o britské společnosti Smith, se kterou již Avia v minulosti pracovala na vývoji a výrobě automobilů postavených na podvozku Avia D.

Mohlo by vás zajímat:  Nissan zveřejnil české ceny dvou SUV

Klasické motory nejsou stoprocentně odepsány

Avia samozřejmě mírní emoce prohlášením, že na současné vozy bude i nadále poskytovat nezbytnou podporu. Jak v podobě servisních prací, tak i v podobě náhradních dílů. Je si vědoma toho, že zákazníci ze dne na den k elektřině nepřejdou a bude potřeba zajistit, aby jim stávající vozy stále sloužily jak mají. Dále nelze zapomínat také na zakázkovou výrobu, kde budou spalovací motory používány i nadále. Aktuálním příkladem jsou vozy Avia Initia 4×4.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora