Barevné tečky na pneumatikách bývají záhadou, která ale prověří automechanika

Osobní automobil dnes vlastní prakticky každý. Zdaleka ne každý však opravdu rozumí automechanice, a tak se objevují různé mýty a polopravdy o správné údržbě auta nebo o tom, proč je na autech používaný ten či onen prvek. Také o barevných tečkách na boční straně pneumatik se objevuje řada nesmyslných tvrzení. Mezi ta nejčastější patří třeba:

  • že barva teček určuje, jaký je rozměr pneumatiky,
  • že barva teček určuje stáří a kvalitu pneumatiky,
  • že tečkami různé barvy označuje výrobce pneumatiky pro různé země Evropské unie (s tím, že ty méně kvalitní se pochopitelně vyvážejí do východních států včetně České republiky).

    Zdroj obrázku: pixabay.com

Skutečný význam teček

Ve skutečnosti jsou tečky jednoduché vzkazy pro automechaniky o tom, jak má být pneumatika nasazena. Zkušeným zaměstnancům autoservisu tečky napoví, jak pneumatiku správně vyvážit, aby byla jízda na ní co nejbezpečnější. Pokud se tedy zdá, že ve vašem servisu tečkám na pneumatikách nerozumí, měli byste se poohlédnout po jiném.

Červené a žluté tečky

Jedna z teček standardně označuje místo, kde se nachází ventil. Tedy pokud byla pneumatika nazuta správně. Tečka označující ventil může být červená nebo žlutá. V prvním případě to znamená, že ventil je umístěný v bodě, kde je pneumatika nejlehčí. Ve druhém případě se naopak ventil nachází na nejtěžším místě pneumatiky.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Různé typy pneumatik mají být vyváženy jiným způsobem, a tak si můžete snadno otestovat, jak moc své profesi váš mechanik rozumí – stačí se zeptat, zda bude pneumatiky vyvažovat „na červenou“ nebo „na žlutou“. Správné vyvážení je podmíněno hlavně radiální silou, která má při jízdě na pneumatiku působit. Čím menší je radiální síla, tím plynulejší a hladší je vaše jízda. Na druhou stranu v některých podmínkách se naopak hodí, aby pneumatiky zvládaly i vyšší radiální sílu, a to i na úkor některých jízdních vlastností auta.

Komentáře

O Karel Michalec

Kontakt na autora: [email protected]

Zobrazit více příspěvků autora