Během zimy je nutné kupovat ojeté auto obezřetně. Ráno je nejhorší čas pro prohlídku vozu

Parked Cars Covered With Snow

Když jiné auto nutně nepotřebujeme, je lepší s výběrem a nákupem počkat až na příznivější roční období. Tedy jaro nebo léto. Kdo ale potřebuje ojetinu okamžitě, protože současný vůz již nejezdí, ten musí jednat. Kupovat auto v zimě samozřejmě není až takový problém, jenom je třeba myslet na jeden důležitý detail. Zkušený prodejce nebo autobazar dobře vědí, jak kupujícího snadno oklamat.

Termín prohlídky

Kupovat auto bez osobní prohlídky je samozřejmě chybou. Každé ojeté auto je třeba vidět osobně, důkladně si ho prohlédnout. Pokud je vyhovující, měla by následovat také zkušební jízda. Termín samotné prohlídky je vhodné naplánovat na den, kdy bude odpovídající počasí. Tedy žádné sněžení, vítr a podobné rozmary. Cílem je mít na prohlídku klid a dostatek času. Tomu špatné počasí rozhodně nenahrává. Co ale dále hraje roli, to je denní doba.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní údržba auta: neobejde se bez kontroly pneumatik, provozních kapalin ani baterie
Zdroj obrázku: Freepik

Nikdy ne ráno

I když meteorologové hlásí ideální zimní počasí, je stále nutné přihlédnout k tomu, v kolik hodin si vůz půjdeme prohlédnout. Má to být ráno? Pokud ano, rozhodně odmítněte. Tento čas zkrátka není ideální. Lepší je volit termín po poledni, a nyní si řekneme proč.

Proč je ráno problém?

Z jakého důvodu jsou brzké ranní hodiny problém? Jednoduše proto, že vůz bude znatelně omrzlý, což zkomplikuje jeho prohlídku. Jenom těžko bude možné dostatečně prohlédnout karoserii, zda nemá škrábance nebo jiné defekty. Opomíjet nelze ani horší viditelnost v brzkých ranních hodinách. I tady můžeme narazit na to, že mnoho problémů a defektů ojetiny prostě nebude vidět.

Mohlo by vás zajímat:  Předměty ve voze se mohou proměnit ve smrtící zbraně. Nechat je volně položené je velká chyba

Problém ale bude i ve chvíli, kdy námraza začne postupně tát. Nebude snadné určit, zda tekutina pod vozem je pouze voda z námrazy, nebo jde o únik provozních kapalin. Odtávající voda se stane problémem i při kontrole na zvedáku, jelikož málokdo bude chtít trávit čas pod autem, ze kterého odkapává mnoho vody, na kterou se přeměnila ledová vrstva na sklech a karoserii.

Zdroj: https://www.carfax.ca/resource-centre/articles/is-it-smart-to-buy-a-used-car-in-the-winter
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora