Benzin jsme takto levně tankovali před 5 lety. Naftu 2,5 roku zpět

I když nástup jara a postupná příprava na léto byly vždy spojeny s postupným růstem pohonných hmot, letos je tomu jinak. Vzhledem k současnému vývoji na světových trzích s ropou dochází k velkým propadům, z čehož samozřejmě mohou profitovat všichni řidiči v naší zemi. A je jedno, zda tankují do svého vozu benzin, nebo naftu.

Cena ropy výrazně klesá

Důvod poklesu cen na čerpacích stanicích je celkem jasný. Má na to vliv vývoj na ekonomických trzích a především potom pokles ceny ropy. Pokud její současnou cenu porovnáme s cenou na začátku roku, tak je nižší o celých 66 procent. Tuto hodnotu můžeme považovat za rekordní číslo. Aktuálně se barel ropy prodává za částku kolem 22,74 dolaru. Ještě na začátku letošního roku to bylo za 68,41 dolaru, což byla jedna z rekordních hodnot. A od té doby cena jenom klesala. A to, i pokud jde o meziroční srovnání, jelikož v dubnu loňského roku se barel prodával za cenu lehce pod 70 dolarů. A nyní je to necelých 23 dolaru.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Benzín je nejlevnější za posledních 5 let

Pokud se podíváme na současné ceny na čerpacích stanicích, musíme říci, že takto levné palivo jsme zde už dlouho neviděli. Podle statistických dat jsme takto levně tankovali naposledy na jaře před 5 lety. A to pokud mluvíme o ceně benzínu, tedy Naturalu 95.

Kdo má naftový automobil, tak si možná vzpomene, že diesel za podobnou cenu tankoval zhruba před 2,5 lety. I to je ale poměrně velký zlom, který jasně ukazuje na současné rekordní propady na burzách s ropou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejdražší Praha, nejlevnější Plzeň

Ceny se však liší i napříč celou republikou. Tradičně jsou pohonné hmoty nejdražší v Praze, kde stále atakují cenu kolem 30 korun za litr. Kdo naopak bydlí v Plzni a jejím okolí, ten může jásat, jelikož v této oblasti je podle statistik čerpání pohonných hmot nejvýhodnější, Ceny zde atakují částku 28 korun, což už je oproti Praze rozdíl ve výši dvou korun, které na plné nádrži vytvoří zajímavou úsporu. Zvláště když člověk tankuje i několikrát do měsíce.

Mohlo by vás zajímat:  Lada jako vánoční stromek, aneb Vánoce v Rusku

Očekávají se další pády cen

Pokud plánujete nabrat si levné palivo do zásoby, doporučujeme ještě nějaký ten čas počkat. Odborníci předpokládají, že na trhu s ropou by mělo docházet ještě k dalším propadům. Je to dáno hlavně výrazným snížením poptávky po této komoditě. Její spotřeba poslední dobou enormně klesá a k tomu by mělo docházet i nadále. Díky omezením jsou méně používána auta, řada leteckých spojů nelétá, utlumuje se také průmysl. Toto všechno se následně může podepsat na tom, že ceny na čerpacích stanicích budou ještě klesat.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Budou čerpací stanice krachovat?

Na druhou stranu nezapomínejme dodat, že současný stav může vést ke krachu mnohých čerpacích stanic. Ani ne tak kvůli ceně paliva, jelikož marže může díky ceně na světových trzích zůstávat víceméně stále stejná. Problémem zde může být výrazní snížení objemu prodaného paliva. A také nelze zapomínat na snížení objemu transakcí v takzvaném doplňkovém prodeji, který tvoří u mnohých čerpacích stanic také poměrně výraznou část jejich tržeb. Když nyní nejezdíme, příjmy jim klesají. Otázkou je, jak dlouho se tento stav dá zvládnout.

Zdroj: Autorský text, CSS, ČTK

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora