Bez kontroly těchto věcí byste neměli ani vyjíždět. Na co se zaměřit?

Přiznejme si, že většina z nás má tendenci péči o své auta nepřehánět. Především pro moderní auta je typické to, že je péče o ně nenáročná a jednoduchá. Pořád tu jsou ale věci, na které by se v žádném případě zapomínat nemělo.

Pneumatiky jsou základ

Pneumatiky jsou důležitou součástí vašeho auta – zároveň jsou částí, která dostává nejvíce zabrat. Nemělo by se tak zapomínat na jejich kontrolu a údržbu – špatné pneumatiky můžou velmi negativně ovlivnit bezpeční vaší jízdy.

Při kontrole pneumatik byste neměli zapomínat na:

  • Hloubku dezénu
  • Nepřítomnost trhlin
  • Stav nahuštění

Konkrétně hloubka dezénu se může nezodpovědnému řidiči nevyplatit – pokud nedodržíte zákonné normy (1,6 mm v létě a 4 mm v zimě) hrozí mám nepříjemná pokuta.

Pozor na olej

Motor umí být poměrně háklivý a je důležité, abyste udržovali jeho olej ve správném množství a pravidelně ho měnili. Navíc na to, abyste zjistili hladinu oleje, vám stačí jenom hadr a chvilka vašeho času. V dnešní době se už můžete setkat i s elektronickou měrnou.

Při kontrole hladiny oleje bez elektronická měrky postupujte následovně:

  • Vytáhněte měrku oleje
  • Otřete ji
  • Zastrčte zpátky
  • Vytáhněte – tak, kde teď sahá olejová skvrna, sahá i vaše hladina oleje

Speciální kategorií jsou auta s automatickou převodovkou. Kontrola oleje v automatické převodovce se provádí, zatímco motor běží a auto se zahřeje na provozní teplotu. Tento olej by v žádném případě neměl být cítit, jako kdyby se připaloval.

Na brzdách záleží

Každý pozorný řidič vlastně kontroluje brzdy už při jízdě. Ve chvíli, kdy cítíte, že s vašimi brzdami není něco v pořádku (například skřípou nebo drhnou), byste měli situaci řešit. Špatné brzy vás totiž mohou lehce stát život.

Mohlo by vás zajímat:  Supersport Aventador si také zahraje v novém Transformers

Měli byste zpozornět i ve chvíli, kdy zjistíte, že vaše auto při použití brzd vibruje – v tomto případě máte nejspíš zvlněné kotouče a bude nezbytná jejich výměna. Své kotouče můžete ale zkontrolovat i jednoduchým pohledem – měly by být hladké a ohlazené.

Abyste byli na cestě vidět

Funkčnost svých světe nejlépe otestujete v noci nebo na křižovatce. To platí především pro přední světla, která jsou na kontrolu nejjednodušší. Kontrola koncových světel a brzdových světel spočívá především v tom, že je zapnete a pečlivě pak auto obejdete a zkontrolujete tak světla na vlastní oči. Pokud jste vlastníkem novějšího modelu, je možné, že vaše auto nahlásí poškození světla samo.

Na výměnu žárovky si může troufnout téměř každý – nejde o složitou záležitost. Náročnost se ale může lišit model od modelu – u některých novějších modelů může být jistější se raději obrátit na odborníka. Správně funkční světla jsou základ bezpečné jízdy a neměli byste jejich důležitost podceňovat. V noci jsme na světlech závislí a bylo by nešťastné zapříčinit nehodu kvůli tak jednoduše napravitelné maličkosti, jako je právě výměna žárovky.

Jak kontrolovat chladivo

Nemáte-li auto s chlazeným motorem vzduchem, nachází se nádrž na chladící kapalinu přímo pod kapotou. Zpravidla to bývá ta větší nádoba. Když se na ni podíváte pozorně, všimnete si, že je na ní vyznačeno ideální množství chladiva. Toto množství se snažte důsledně dodržovat a pravidelně dolévat nádrž destilovanou vodou.

Pokud byste na chlazení motoru zapomněli, může snadno dojít k jeho přehřátí (obzvlášť při vysokých venkovních teplotách) a motor se tak může nenávratně zničit.

Máte-li motor chlazený vzduchem, měli byste dávat pozor, aby chladící žebra motoru byla čistá a nepolámaná.

Ostřikovače stříkají

Ostřikovače patří k nejpoužívanějším zařízením auta – není proto divu, že je třeba kapalinu pravidelně dolévat. Čistá skla jsou pro bezpečnou jízdu důležitá a údržba ostřikovačů patří mezi nejjednodušší údržbu vašeho auta.

Mohlo by vás zajímat:  Mostecký okruh představil nový zaváděcí vůz

Jediné, na co byste si měli dát pozor, je volba správné směsi. Jiný typ potřebujete do teplého letního počasí a jiný typ do chladné zimy.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora