Bezpečnostní pás je důležité umět správně zapnout. Jinak může způsobit zranění

Kdykoli se někoho zeptáme na bezpečnostní prvky automobilu, pravděpodobně nezapomene zmínit i bezpečnostní pásy. Není se čemu divit, používají se již tak dlouho, že si cestu bez nich zkrátka nedokážeme představit. Zatímco ale vyvolávají pocit bezpečí, mohou stát i na druhé straně barikády. Ano, i bezpečnostní pásy mohou být při špatném použití nebezpečné.

Jak mohou pásy v autě ublížit?

Bezpečnostní pás by měl být používán s ohledem na jeho funkci. Jedině tak ochrání cestujícího před zraněním během případné nehody. Bohužel když jsou pásy v autě špatně zapnuté, mohou naopak i vážná zranění způsobit. Těmi nejčastějšími bývají poranění hrudníku, žaludku nebo krku. Jak se jich vyvarovat a jezdit skutečně bezpečně?

  • Pokud je pás příliš volný, může se cestující při nárazu dostat do kontaktu s částmi interiéru auta, což může způsobit zranění.
  • Pokud je pás moc těsný, může dojít k poškození vnitřních orgánů, zejména u dětí.
  • Pokud je pás nasazen na špatném místě, může způsobit zranění v krku nebo dokonce vyrazit zuby.

Asi je jasné, proč je důležité, aby byly pásy správně nastaveny a používány. Když si sedáte do auta, vždy se nejprve ujistěte, že jsou v pořádku a že jsou správně zapnuty. Nikdy nepoužívejte pás, který je poškozený nebo nekompletní.

Mohlo by vás zajímat:  Kamiony jsou plné samolepek, jejichž význam někdy neznají ani sami řidiči. Často jsou zbytečné
Zdroj obrázku: Freepik

Jak pásy v autě bezpečně používat?

Aby bylo používání pásů v autě bezpečné, měli byste postupovat podle následujících kroků. Pás si nastavte vždy tak, aby pohodlně přiléhal k tělu, ale nebyl příliš těsný ani příliš volný. Ujistěte se, že pásy v autě jsou správně upevněny a při škubnutí reagují, aby zabránily tělu v pohybu během nehody. Pokud máte děti, vždy používejte dětské sedačky, které jsou navrženy pro jejich věk a velikost.

Zapomeňte na nesmyslné mýty

Občas se na internetu objevují nebezpečné diskuse o tom, zda se bezpečnostní pásy v dnešní době vyplatí. Odpověď samozřejmě zní: ano, vyplatí. I přes námitky, že v případě sjetí do řeky nebo do rybníka mohou být pásy na škodu, je potřeba si uvědomit, že nehody přímo na silnici jsou mnohem častější a bohužel také fatálnější. Bezpečností pásy tu jsou dlouho a rozhodně k tomu existuje důvod. Proto se vždy připásejte, ať jsou vaše cesty co nejbezpečnější.

Zdroj: https://wuling.id/en/blog/lifestyle/how-to-use-a-car-seat-belt-correctly