Bezpečnostní pás je důležité umět správně zapnout. Jinak může způsobit zranění

Woman Hand Fastening Seatbelt Car Cropped Image Woman Sitting Car Putting Her Seat Belt Safe Driving Concept

Kdykoli se někoho zeptáme na bezpečnostní prvky automobilu, pravděpodobně nezapomene zmínit i bezpečnostní pásy. Není se čemu divit, používají se již tak dlouho, že si cestu bez nich zkrátka nedokážeme představit. Zatímco ale vyvolávají pocit bezpečí, mohou stát i na druhé straně barikády. Ano, i bezpečnostní pásy mohou být při špatném použití nebezpečné.

Jak mohou pásy v autě ublížit?

Bezpečnostní pás by měl být používán s ohledem na jeho funkci. Jedině tak ochrání cestujícího před zraněním během případné nehody. Bohužel když jsou pásy v autě špatně zapnuté, mohou naopak i vážná zranění způsobit. Těmi nejčastějšími bývají poranění hrudníku, žaludku nebo krku. Jak se jich vyvarovat a jezdit skutečně bezpečně?

  • Pokud je pás příliš volný, může se cestující při nárazu dostat do kontaktu s částmi interiéru auta, což může způsobit zranění.
  • Pokud je pás moc těsný, může dojít k poškození vnitřních orgánů, zejména u dětí.
  • Pokud je pás nasazen na špatném místě, může způsobit zranění v krku nebo dokonce vyrazit zuby.
Mohlo by vás zajímat:  Hloupý požadavek státu týkající se hybridů je k zlosti. Majitelé nemohou využít slíbené benefity

Asi je jasné, proč je důležité, aby byly pásy správně nastaveny a používány. Když si sedáte do auta, vždy se nejprve ujistěte, že jsou v pořádku a že jsou správně zapnuty. Nikdy nepoužívejte pás, který je poškozený nebo nekompletní.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak pásy v autě bezpečně používat?

Aby bylo používání pásů v autě bezpečné, měli byste postupovat podle následujících kroků. Pás si nastavte vždy tak, aby pohodlně přiléhal k tělu, ale nebyl příliš těsný ani příliš volný. Ujistěte se, že pásy v autě jsou správně upevněny a při škubnutí reagují, aby zabránily tělu v pohybu během nehody. Pokud máte děti, vždy používejte dětské sedačky, které jsou navrženy pro jejich věk a velikost.

Mohlo by vás zajímat:  Nedal přednost na kruháči a způsobil nehodu. Policie ale potrestala druhého řidiče

Zapomeňte na nesmyslné mýty

Občas se na internetu objevují nebezpečné diskuse o tom, zda se bezpečnostní pásy v dnešní době vyplatí. Odpověď samozřejmě zní: ano, vyplatí. I přes námitky, že v případě sjetí do řeky nebo do rybníka mohou být pásy na škodu, je potřeba si uvědomit, že nehody přímo na silnici jsou mnohem častější a bohužel také fatálnější. Bezpečností pásy tu jsou dlouho a rozhodně k tomu existuje důvod. Proto se vždy připásejte, ať jsou vaše cesty co nejbezpečnější.

Zdroj: https://wuling.id/en/blog/lifestyle/how-to-use-a-car-seat-belt-correctly
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora