Bezplatné parkování, dálnice, nulová daň i dotace. Přesto elektromobily netáhnou

Většina lidí jim stále nevěří. Přesto mají elektromobily výraznou podporu, i výhody, o kterých by si klasická auta se spalovacím motorem mohla nechat jenom zdát. Zajímá vás, co vše lze mít v souvislosti s elektromobilem zdarma, nebo kolik peněz je možné dokonce získat? Pozitiv je více než dost.

Dotace pro elektromobily

Velmi diskutované téma. U nás zatím nejsou dotace pro elektromobily až tak rozšířené, jako je tomu v jiných zemích. Poslední pobídky byly spojeny jenom s nákupem elektromobilu do firmy, které však mohly autu snížit cenu klidně i o hezkých pár stovek tisíc. Dá se předpokládat, že dříve nebo později budou dotace určeny i soukromým osobám.

Nulová silniční daň

Firmy nemají výhodu jenom tom, že mohli využít dotace. Také nelze zapomínat na klad druhý. A tím je odpuštěná silniční daň. Ta se musí platit na každé firemní auto s klasickým spalovacím motorem. V případě elektromobilu je odpuštěna, a tak se platí 0 korun českých. Sice výše silniční daně není až tak vysoká, ale každá úspora v částkách pár jednotek tisíc se hodí.

Bezplatné parkování v Praze

Jedna z velkých výhod, kvůli které řada Pražanů skutečně uvažuje o využití elektromobilu. Ty mají výhodu v tom, že na území Prahy mohou parkovat zdarma. A to v podstatě kdekoliv, jelikož bezplatné parkování pro elektrická auta se vztahuje také na takzvané modré zóny, které jsou klasicky určené rezidentům. V podstatě lze dojet kamkoliv a zaparkovat kdekoliv. Na libovolně dlouhou dobu.

Jízda na dálnici bez známky

Poslední výhodou pro elektromobily je možnost bezplatného využití dálnic. Jedná se o novinku, která ještě neplatí (teď ještě musíte mít známku), ale začne platit hned od prvního ledna následujícího roku. Kdo má auto čistě jenom na elektřinu, ten se s koupí dálničního kuponu nemusí trápit. Stačí že využívá elektřinu a díky tomu ušetří 1 500 Kč. To je cena, která se stejně jako v loňském roce vztahuje na koupi klasické roční dálniční známky pro osobní auto.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora