Blíží se termín přezutí na letní pneu – kdy je to pravé datum?

Zatímco přezutí na zimní pneumatiky je pro všechny řidiče povinné, letní pneumatiky můžete přezout prakticky kdykoliv. Koncem března už povinnost zimních pneumatik končí, co na to ale říká počasí? V poslední době je to s počasím jako na houpačce – zatímco se nyní velice oteplilo, v příštím týdnu nás čeká prudké ochlazení. Proto se vyplatí s přezutím počkat.

Kdo by měl přezout co nejdříve?

Pokud svůj vůz využíváte převážně odpoledne, kdy už je silnice vyhřátá, můžete svůj vůz přezout na letní pneumatiky hned 1.dubna. Avšak pokud do práce dojíždíte časně ráno nebo se z ní vracíte pozdě večer, pak se vám vyplatí ještě počkat. Na silnicích se totiž mohou stále vyskytovat zmrazky, které by mohly způsobit vážné nehody. A pojišťovna se pak zdráhá takové škody vyplácet.

Na co si dát pozor?

Ačkoli zákonem je dáno, že zimní pneumatiky musí mít řidiči, když je na silnici souvislá vrstva sněhu či ledu (platí od 11. listopadu do 31. března), není tomu tak vždycky. Na co všechno je potřeba si dát pozor u zimní výbavy?

  • Oblasti označené značkou „Zimní výbava“. Jedná se zejména o horské oblasti. Jakmile je někde tato značka, pak nezáleží na tom, jaké je roční období – zimní pneumatiky musíte mít vždy. V České republice je celkem 103 takových oblastí.
  • Hloubka dezénu. Pokud budete mít sjeté pneumatiky (letní jsou u klasického automobilu do 3,5 tuny s hloubkou vzorku 1,6 mm), hrozí vám pokuta až 1500 Kč. Auto se sjetými pneumatikami je technicky nezpůsobilé a vy tak kromě pokuty můžete být sankciováni i zákazem další jízdy. Navíc nedostatečná hloubka dezénu je důvodem, proč může pojišťovna odmítnout pojmout pojistné plnění.
Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Martin Tolar: Je řízení automobilů umění?