Blokování levého pruhu na dálnici není nic výjimečného. Argumenty takových řidičů málokdy obstojí

Na dálnicích v České republice je možné zažít hned několik různých jevů. Jedním z nich je blokování levého jízdního pruhu. Ten je však určený jenom na předjíždění a řidiči by se v něm neměli zdržovat. Realita je ale jiná a ti, kteří pruh soustavně blokují, mají dokonce řadu absurdních důvodů, proč to dělají.

V pravém pruhu se nedá jet

Jednou z častých výmluv je to, že se v pravém pruhu nedá jet. Je zcela zničený a jízda v něm by byla nejenom nebezpečná, ale i riziková pro samotné auto. Realita je však trochu jiná. Ano, určitě je v ČR pár úseků, které jsou v žalostném stavu. Jinak je ale i pravý jízdní pruh zcela vyhovující. Krom toho jak mohou blokovači levého pruhu znát stav toho pravého, když do něho nezajíždějí?

Nikdo nemá právo jet rychleji

V levém pruhu jsou také samozvaní policisté. Tito řidiči tvrdí, že když oni mají na tachometru 130 km/h, tedy maximální povolenou rychlost, nikdo nemá právo jet rychleji. Nutno však říci, že na hlídání a kontrolování maximální rychlosti je tu skutečná policie. Kromě toho nezapomeňme na případy krajní nouze, které v určitých situacích mohou rychlejší jízdu legalizovat. Také je tu určitá rezerva tachometru, kdy ukázaných 130 kilometrů v hodině je ve skutečnosti nižší rychlost.

Zdroj obrázku: Freepik

Za chvíli bychom stejně předjížděli

Argument mnohých blokovačů levého pruhu je často založen i na tom, že by za chvíli zase předjížděli, a tak je pro ně zbytečné zajíždět do pravého a poté znovu započínat předjížděcí manévr. Že by se před ně ale dostalo několik aut, které blokují, to nechtějí akceptovat a stále jedou v levém, dokud se nedostanou před auto, před kterým na dohled opravdu nikdo jiný není.

Mohlo by vás zajímat:  Tesla Roadster: elektrický sportovní vůz

V pravém pruhu není dostatek místa

Mnozí blokují levý pruh z důvodu, že prostor mezi auty v pravém nepovažují za dostatečný. Je samozřejmě správné jezdit bezpečně a dodržovat bezpečnou vzdálenost. Realita je však taková, že místa v pravém bývá obvykle dost. Jako důkaz poslouží přestupek těch, kteří se rozhodnou řidiče blokujícího levý pruh podjet. Pokud oni zvládnou tento manévr, mohl do pravého bezpečně zajet i pomalý řidič.

Zdroj: https://www.vox.com/2014/6/16/5804590/slow-left-lane-driving-rules-us-traffic-illegal