BMW i3 – První fotky a oficiální ceny

Německá prémiová automobilka BMW se rozhodla upřít svou pozornost na elektromobily a za tímto účelem před několika lety založila subdivizi „i“, která stojí na opačné straně spektra od vrcholných „M“. Výrobce nyní představil první model se jménem i3, přičemž sdělil i první ceny.

BMW i3 je první elektromobil značky a byl od základu stavěn pro použití elektrického pohonu. O pohon se stará hybridní synchronní elektromotor o výkonu 170 koní a točivém momentu 250Nm. Energie pochází z 22kWh lithium-iontové baterie a vystačí na dojezd 160 kilometrů v komfortním módu, případně 200 kilometrů v úsporném.

Mohlo by vás zajímat:  Smart ForTwo v nové limitované edici

Do budoucna je v plánu instalace motocyklového motoru o objemu 650cc, který bude sloužit k prodloužení dojezdu. To znamená, že bude svým chodem dobíjet baterie, ale nebude možnost vůz pohánět přímo jeho silou. BMW i3 by za jeho pomoci mělo ujet až 300 kilometrů.

Model i3 údajně nabídne prostor srovnatelný s řadou 3 při využití menšího půdorysu. Celý vůz váží 1.195 kilogramů, což je průměrně o 300kg méně, než srovnatelně velké elektromobily. Toho bylo dosaženo použitím hliníkové šasikarbonové kabiny pro pasažéry.

Mohlo by vás zajímat:  Volvo V40 Cross Country odhaleno ještě před Paříží

Plánovaný objem prodeje BMW neuvedlo, tvrdí však, že model i3 bude výrazným hráčem v segmentu, kde se za loňský rok celosvětově prodalo celkem 150.000 vozidel. Tím se dostáváme také k oficiálně oznámené ceně – v sousedním Německu základní BMW i3 vyjde na 34.950 euro, což je v přepočtu zhruba 905.000 korun. Cena je to na první pohled zcela nesmyslná, ale dle původních odhadů měla být nasazena o něco výše. BMW touto nižší cenou chce zajistit dobré prodeje modelu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak by mohl vypadat nový Ford Mustang?

Až na trh přijde verze s benzinovým motorem k prodloužení dojezdu, poskočí sena vozu zhruba o 100.000 korun na výsledný milion.

Elektromobil BMW i3 si výstavní premiéru odbyde 29. července 2013 a to rovnou na třech místech – v Londýně, New Yorku a Pekingu. Na evropský trh vůz dorazí v listopadu letošního roku, USA se dočká až ve druhém čtvrtletí roku 2014.

Poznámka: Fotografie pod článkem prozatím nejsou oficiální, omluvte tedy prosím jejich kvalitu.

Zdroj: BMW, europe.autonews.com