BMW M4 – Nízká váha přednější, než výkon!

Bývaly doby, kdy divize M mnichovské značky BMW produkovala lehká a mrštná auta. Během let se tento aspekt vytratil a nyní produkuje výkonné, přesto velmi těžké vozy. Dle nejnovějších zpráv by se připravované BMW M4 mělo alespoň částečně vrátit ke kořenům.

Budoucí BMW M4 se postaví na konec linie, jejíž počátky sahají k legendárnímu BMW M3 e30. A právě k tomuto modelu se novinka chce ideově vrátit. Ne, nemluvím o motoru. Současný trend návratu atmosférických jednotek nepřeje. Jenže M3 e30 měla ještě jeden výrazný atribut – nízkou váhu!

BMW se při vývoji elektromobilů divize „i“ naučilo mnoho věcí o snižování váhy a využití karbonových vláken. Tyto poznatky mají být využity při vývoji a výrobě nového kupé M4. Cílem je výrazné snížení váhy, které bude mít přednost před honěním vysokých výkonů motoru.

Jelikož už základní M4 bude lehké auto, není v plánu výroba verze, která by navázala na limitované kupé M3 CSL. Jenže CSL nebylo původně v plánu ani u kupé M3, je tedy možné, že se v budoucnosti dočkáme ještě výrazněji odlehčené M4ky. Vše záleží na zájmu a odezvě zákazníků.

Přestože je váha velmi důležitým faktorem, nesmíme zapomínat ani na pohonnou jednotku. Současné kupé M3 je poháněno famózní atmosférickou V8, ta však bude u M4 nahrazena přeplňovaným šestiválcem. Puristé sice zapláčou, ale my nemáme o budoucnost modelu strach. Mnichovští motoráři přeci jen patří mezi nejlepší ve svém oboru a nová jednotka zcela jistě bude důstojným nástupcem současného motoru.

A kdy, že se vlastně nového BMW M4 dočkáme? Dle předběžných zpráv by to mělo být až příští rok na autosalonu v Los Angeles. Ještě si tedy počkáme… ale jsem přesvědčen, že výsledek bude stát za to!

Mohlo by vás zajímat:  BMW chystá duchovního nástupce Z3

Render: J. A. Designs via BimmerPost