BMW M5 – Ne míle, ale zastávky po cestě tvoří vzpomínky

Už od mladého věku to Pavla Vasileva táhlo k autům, zvlášť když v dětství pozoroval svého otce, jak opravuje svůj vůz. Nyní je ale už šest let milovníkem vozů BMW, což začalo při koupi 540i generace E34. Po absolvování vysoké školy jen vyměnil za BMW M5 generace E39 a propadnul kouzlu starších modelů BMW, konkrétně generaci E28 a modelu 745i Turbo generace E23. Komunita majitelů E28 je v Texasu velmi široce zastoupená a vozy zde přežívají v perfektním stavu. Na webu Pavel objevil svou nynější M5 a vypravil se na pů cesty mezi Grand JunctionHoustonem za jejím majitelem. Trvalo to 28 hodin, ale pak se vůz objevil u něj doma. Domů jeli v prudkých deštích a bouřce, což mezi Pavlem a jeho novým vozem vytvořilo silné pouto.

Mohlo by vás zajímat:  Legendární Porsche 911 se představuje v novém kabátku

První M5 E28, kterou kdy Pavel řídil, patřila jeho kamarádovi Shermanovi. Kombinace nízkého posezu a skvělé ovladatelnosti Pavla učarovala. Už o měsíc později si proto pořídil 533i E28, jehož řízení mu hodně připomínalo otcovo starý VAZ 2101 z dětství. Tohle auto si ale nechal jen tak dlouho, než našel tu pravou M5. Černý exemplář s původním interiérem je z roku 1988 a Pavel je už sedmým majitelem. Šlo o unavený kousek s najezdem přes 330 tisíc kilometrů. Byl v sériovém stavu, ale potřeboval nějaké investice. Výměna tlumičů, zbavení rzi a vyčištění interiéru bylo nutností. V perfektním stavu byl ale motor, navíc skvěle čistý.

Mohlo by vás zajímat:  Datsun 240Z zvládné i úpravy

Během let, kdy mu M5 říkala pane, Pavel nakupoval nové originální díly, například originální box s nářadím nebo airbox. Během posledního roku a půl však jeho M5 dostala tlumiče a pružiny SPAX, sadu velkých brzd, výfuk Billy Boat a sedmnáctipalcová kola BBS RS090. Také interiéru se vracel jeho původní lesk. Ovšem největší úpravou bylo předělání na evropskou verzi, aby tak Pavlovi připomínala jeho rodnou zem – Bulharsko. Pavel s vozem najel už dalších 20 tisíc kilometrů a pochvaluje si, jak je živý. Navíc to, že si jej prakticky celý opravil sám s pomocí přátel ve své garáži jej naplňuje pocitem radosti. Svou M5 Pavel nejradši bere na zatáčkovité cesty v USA, do lesů VirginieSeverní Caroliny. Celkem bylo v USA prodáno 1340 vozů M5 E28, ale tato přijde Pavlovi unikátní. Vtiskl jí totiž něco ze sebe. A samozřejmě že evropské nárazníky místo velkých amerických jí číní tuto M5 výjimečnou i vedle dalších vozů. A Pavel tak právem říká, že žije svůj život s legendou.

Mohlo by vás zajímat:  Fiat 500D Transformable na prodej

Zdroj: Petrolicious