BMW představilo neprůstřelné SUV X5

Na loňském frankfurtském autosalonu se BMW X5 Security Plus ještě pyšnilo nálepkou koncept, na letošní moskevské motor show však tuto nálepku definitivně shodí a stane se jedním z nejbezpečnějších SUV na světě.

Největší chloubou modelu je poskytovaná ochrana stupně VR6, což znamená, že by X5 měla odolat pokusu o násilné přepadení nebo únos. Základem modelu je struktura z vysokopevnostní oceli, která zakrývá spoje, odkud by se do auta mohly dostat kulky a která má nabídnout maximální ochranu čtyřem cestujícím. Okna jsou potažena vrstvou polykarbonátu.

Jako příklad toho, čemu musí obrněná X5 odolat, uvádí bavorská automobilka útok samopalem AK-47 z bezprostřední blízkosti. O pohon se stará dvakrát přeplňovaný osmiválec o výkonu 450 koní v kombinaci s pohonem všech kol xDrive. Podvozek, palubní elektronika i brzdy BMW přizpůsobilo vyšší hmotnosti celého SUV.

Kromě tohoto modelu s ochranou VR6 vyvíjejí v BMW také X5 s nižším stupněm ochrany VR4. Tato verze by měla odolat běžné pouliční kriminalitě. 

Zdroj: BMW