BMW Z1 slaví 25 let!

Přidat na Seznam.cz

25 let. To už je dost dlouhá doba, nemyslíte? Je to dokonce tak dlouhá doba, že si zaslouží pořádnou oslavu přímo před mnichovským muzeem automobilky BMW. A kdo vlastně oslavuje? Povedený sporťáček BMW Z1, který byl přesně před 25 lety představen. Ceremoniál proběhne již tuto neděli!

Vůz byl původně postaven jako koncept, jenž měl prezentovat nové materiály a technologie, vyvinuté v BMW Technik GmbH. Prototyp měl ovšem takový úspěch, že byl rok po představení uveden do sériové výroby. Skvělé na tom všem bylo, že mu zůstaly veškeré vychytávky, jako elektricky zasouvatelné dveře, skořepinový pozinkovaný podvozek nebo třeba plastová karoserie, jež se dala celá vyměnit za méně než hodinu.

Pod kapotou byl umístěn docela velký šestiválec o objemu 2,5 litru a výkonu 125 kW. Lehký sportovní vůz s ním akceleroval z 0-100 km/h pod 8 vteřin a přestal zrychlovat až na hodnotě 225 km/h.

První model BMW Z1 sjel z výrobní linky v roce 1989, poslední s číslovkou 8000 ukončoval výrobu roku 1991. Ve své době se roadster prodával za cenu od 83 000,- marek, v současnosti se mezi sběrateli cení až na 500 000,- korun. 

Komentáře
Přidat na Seznam.cz