Boj se zamlženými skly usnadní vysoušeč vzduchu nebo klimatizace

Dobrá viditelnost je pro bezpečnou jízdu naprosto zásadní. A jednou z typických nepříjemností, s nimiž se v zimních měsících řidiči potýkají, jsou zamlžená okna včetně toho nejdůležitějšího, čelního. Aby se vám sklo zamlžilo, musí nastat kombinace těchto dvou faktorů:

  • Relativní vlhkost uvnitř auta je vyšší než 60 %.
  • Teplotní rozdíl mezi interiérem vozu a venkovním vzduchem je více než 20 stupňů.

Některé další faktory pak zamlžování oken podporují, například pokud máte špinavé čelní sklo. Nečistoty na skle totiž podporují kondenzaci vodních par.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Jak bojovat s vlhkostí

S teplotním rozdílem mnoho nenaděláte, pokud nemáte možnost zaparkovat auto v garáži. S vlhkostí se však bojovat dá, i když to není tak jednoduché. U starších aut se stává, že do auta prostě zatéká, protože izolační prvky časem zkorodují a přestanou být nepropustné. S tímhle mnoho nenaděláte, jediným řešením je kompletní výměna těsnění, nejlépe v autorizovaném servisu. A opravu byste rozhodně neměli odkládat, jinak hrozí, že vám auto začne korodovat.

Vlhkost je však v zimě prakticky všudypřítomná, zejména pokud nasněží. Pak si ji do auta doslova a do písmene nosíte – pokud si dobře neočistíte boty, do interiéru se vám dostane sníh, který následně roztaje. S touto vlhkostí budete nejsnáze bojovat pomocí silikagelu nebo jiného typu odvlhčovače. Pomůže i syrová rýže ve varném pytlíku, která na sebe vlhkost váže.

Mohlo by vás zajímat:  Proč přezout pneu u profesionála a ne doma v garáži? Důvody mluví jasně
Zdroj obrázku: pixabay.com

Používejte klimatizaci

Může to vypadat poněkud zvláštně, ale smysl to dává. Na rozdíl od topení má klimatizace zabudovaný filtr, který zbavuje vzduch přebytečné vlhkosti. Pokud tedy ještě před rozjezdem na chvilku zapnete klimatizaci, pomůže vám odvlhčit interiér vozu a s případným zamlženým sklem si tak snadno a rychle poradíte. Topení můžete zapnout hned poté, co vypnete klimatizaci, abyste zbytečně neplýtvali palivem.