Brexit zasáhl i britský autoprůmysl. Máme se obávat?

Automobilky zažívají v poslední době pocity nejistoty. Reagují na tom pozastavením výroby – vyrábí se jen opravdu malé množství vozů. Za volné výrobní kapacity těchto automobilem může brexit, který způsobil sníženou poptávku po autech. Automobily se proto snaží bránit – a téměř zastavily veškerou výrobu. Již dříve to předesílaly a nyní se to stalo skutečností. V jednom okamžiku tak došlo k omezení výroby až o 25 %.

Proč brexit způsobuje nejistotu na trhu?

Britské automobilky si velice dobře uvědomují, že brexit může způsobit to, že se automobily stanou neprodejné takřka přes noc. Proto se snaží omezit výrobu svých vozů do zásoby co nejvíce. Budoucnost těchto vozů je bohužel nejistá. Tím, že se Velká Británie odloučí od evropské zóny bez dohody, může dojít k tomu, že se pozastaví pravidla celních smluv či homologačních listů. To by znamenalo neprodejnost britských vozů.

O které automobilky se jedná?

  • Nejhůře na tom bude Jaguar Land Rover. Společnost přerušila výrobu ve všech svých britských továrnách.
  • Vauxhall (Opel),
  • Mini,
  • Rolls-Royce,
  • Honda – ta plánuje od dubna šestinedělní odstávku. Ta ale plánovala svůj odchod i bez brexitu z Velké Británie k roku 2022. Společnost Honda se totiž rozhodla pro výrobu svých vozů spíše v Japonsku (kvůli nulovým clům), odkud je chce vyvážet do celého světa.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora