Britské automobilky jsou na tom stále hůře. Proč a o kolik klesá produkce?

Již deset měsíců za sebou dochází k nižší a nižší výrobě aut ve Velké Británii. Pokud bychom to chtěli vyjádřit číselně, tak můžeme uvést, že meziroční výroba aut ve Velké Británii poklesla o 14,4 procenta. Tento poměr připadá na 126 195 vozů. Důvodem je pokles prodeje britských vozů na důležitých zahraničních trzích.

Je na vině Brexit?

Nejistota spojená s Brexitem – tedy odchodem Británie z Evropské unii je také jedním z faktorů, které ovlivňují nižší výrobu aut. Pokud by Velká Británie opustila Evropskou unii bez dohody, znamenalo by to ještě horší propad výroby. Celkově se vývoz snížil o 13,4 procent. Podle agentury Reuters je velká většina aut vyrobených ve Velké Británii určena pro vývoz (jsou to čtyři z pěti aut).

Dohody ohledně Brexitu

Nyní jsou patrné dvě možnosti, jak by to mohlo v důsledku Brexitu být:

  • Pokud se Velká Británie přechodně dohodne s EU, sníží se výroba na 1,36 milionů vozů (minulý rok byla výroba 1,52 milionů).
  • Pokud bude muset Británie přistoupit na pravidla Světové obchodní organizace (WTO), která zahrnuje i cla, sníží se výroba do roku 2021 na 1,07 milionu. To je asi o 30 procent.

Nestabilní podnikatelské prostředí

Právě dlouhodobé vyjednávání o Brexitu činí z Velké Británie neatraktivní a nestabilní podnikatelské prostředí. A pokud se v některém sektoru zobrazuje krize nejdříve, je to právě v automobilovém průmyslu. Proto je třeba, aby všechny strany uzavřely co nejdříve kompromis.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Historie Mercedes-Benz C111