Brzdy mohou vydržet více, než tušíme. Roli hraje jak styl jízdy, tak konkrétní typ auta

New Car Brake System Replacement

Brzdy jsou nezbytnou součástí každého vozidla. Vlivem jízdy se postupně opotřebovávají a každý motorista by měl myslet na nezbytnou výměnu destiček a kotoučů. Kdy tato doba nastane, to je čistě individuální. U někoho jsou brzdy za pár desítek tisíc najetých kilometrů zralé na výměnu, u jiného jsou ve stále dokonalém stavu. Jak je to možné? Vliv na to má řada faktorů.

Kvalita brzd

Trh náhradních dílů je poměrně rozmanitý. To znamená, že můžeme mít na svém autě levné a obyčejné destičky a kotouče, stejně jako na něm můžeme mít to nejlepší, co je aktuálně dostupné. A právě rozdílná kvalita je jeden z faktorů, který se podepisuje na tom, kdy je tato komponenta, mající velký vliv na bezpečnost, zralá na výměnu.

Mohlo by vás zajímat:  Využívat dálnice se vyplatí. Ušetří čas i řadu problémů

Styl jízdy

Ano, i styl jízdy ovlivňuje to, jak hodně jsou brzdy opotřebovávány. Kdo jezdí stylem brzda‍-‍plyn, ten bude v servise častěji než majitel vozu, který volí rozvážnou jízdu. Máme na mysli především situace, kterými jsou pozvolné dojezdy, například k semaforům nebo do obce. Mnohdy není nutné brzdu ani používat a auto postupně zpomalí samo.

Zdroj obrázku: Freepik

Zbytečné používání

Mnohdy používáme brzdy zcela zbytečně, aniž bychom si to uvědomovali. Typickým příkladem je jízda z kopce. Vhodné je v takovém případě brzdit motorem, nikoliv stát stále na brzdě. Také je chybou brzdit dlouho a pozvolna, kdy dochází ke zbytečnému zahřívání brzd. Lepší je brzdy intenzivněji sešlápnout, rapidněji zpomalit a poté znovu povolit.

Mohlo by vás zajímat:  V Praze startuje parkování sdílených aut v obchodních centrech zdarma

Běžný automobil

Na opotřebení brzd může mít vliv také konkrétní auto. Tedy to běžné, se spalovacím motorem. Vozy modernější, máme na mysli elektromobily, totiž využívají systému rekuperace. Auto dokáže intenzivněji zpomalovat i bez použití brzd. Ty nejsou nijak opotřebovány a zároveň dochází k dalšímu bonusu, kterým je dobíjení akumulátoru ve voze. Některé vozy mají navíc míru rekuperace i nastavitelnou.

Zdroj: https://www.ridetime.ca/blog/the-top-6-ways-to-extend-the-life-of-your-brake-pads/