Bude se slavná Rallye Dakar jezdit v Asii?

Světově známý závod motocyklů, automobilů a kamionů, Rallye Dakar, byl dlouhá léta spojován především s územím Afriky. Závod vznikl v roce 1979 a jeho původní trasa vedla z francouzského hlavního města Paříž do senegalského Dakaru. Před jedenácti lety došlo k přesunu místa konání závodu z afrického kontinentu do Jižní Ameriky. Teď se zdá, že závod čeká další přesun – na Blízký východ.

Proč Asie?

Na jihoamerický kontinent, konkrétně do Argentiny, Chile a Peru, se závod přesunul před deseti lety, v roce 2009. V posledních letech zde však pořadatelé čelili mnoha problémům v souvislosti s tvorbou tratě závodu. Výsledkem toho bylo, že v loňském roce se Rallye Dakar jela jen na území Peru, neboť ostatní státy odmítly zaplatit organizátorům závodu poplatky.

Tyto komplikace tedy přivedly francouzskou společnost A.S.O., oficiálního organizátora soutěže, k úvahám o další změně místa konání legendárního závodu. Násir Attíja, trojnásobný vítěz závodu v kategorii automobilů, dokonce uvedl, že firma již podepsala pětiletý kontrakt se Saudskou Arábií. Je nutné ale dodat, že sama firma ani Saudská Arábie se k tomu zatím oficiálně nijak nevyjádřily.

Česká stopa

Pravdou ale je, že Saudská Arábie patří díky ropě mezi velmi bohaté státy a s platbou případných poplatků by tak problémy mít neměla. Zároveň země nabízí mnoho zajímavých lokalit pro případnou tvorbu tratě závodu. Na závěr jen dodejme, že pro české fanoušky je a vždy bude tato rallye spojena především se jménem Karla Lopraise, šestinásobného vítěze závodu v kategorii kamionů.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Seat potvrdil výrobu prvního SUV!