Budou zbytečné výjezdy k dopravním nehodám zpoplatněny?

Policie je v dnešní době dle ministra dopravy Dana Ťoka volána k velkému množství dopravních nehod, kde vlastně vůbec být nemusí. Ťok chce tyto výjezdy zpoplatnit. Je ale nutné nejdříve vyřešit komplikace spojené s tímto opatřením.

Co říká aktuální zákon o volání policie k dopravním nehodám?

Dle zákona je nutné volat policii vždy, když je při nehodě někdo zraněn nebo usmrcen. Opomíjet byste ale neměli ani zdánlivě malá či na první pohled neviditelná zranění. Dále volejte policii v případě hmotné škody, která dle vás už mohla přesáhnout výši 100 000 Kč nebo se týkala třetí osoby (půjčený či služební vůz) a také když poškodíte pozemní komunikaci nebo i její součást. Policisté by dále měli řešit i zabezpečení obnovy silničního provozu, pokud ho nemohou zajistit účastníci nehody nebo pokud se osoby, kterých se nehoda týká nemohou domluvit na výši zavinění.

Jaká úskalí je ale nutné u problematiky sankcí za výjezdy vyřešit?

Podle Ťoka by za každý zbytečný policejní výjezd k dopravní nehodě měla přijít pokuta. Za minulý rok byly totiž napočítány desítky tisíc výjezdů, u kterých policie být nemusela a to chce Ťok vyřešit. K názoru se přidal i šéf dopravní policie, dle kterého by toto opatření zvýšilo možnost řešit důležitější případy.

Spuštění sankcí za nadbytečné volání hlídek k nehodám má svá úskalí. Ta přináší nová vozidla, u kterých těžko na první pohled zjistíte, zda je poškození nad nebo pod částkou 100 tisíc korun. Taková vozidla totiž skrývají spoustu elektroniky, která se může poškodit současně a u luxusních značek můžete tuto částku překročit už například za menší odření auta. Dalším problém k řešení mohou být i auta, která vám poskytne společnost, ve které pracujete tedy firemní vozidla. Smlouvy k těmto vozům totiž často přikazují, aby řidiči volali policii k jakékoliv dopravní nehodě . Pokud pak takto neučiníte, může vás čekat vymáhání škody a není jisté jestli by naopak firma zaplatila zbytečný výjezd.

Mohlo by vás zajímat:  Celý víkend tankovali špatně. Pumpa zaměnila naftu za benzín

Otazníků vzniká hodně a můžeme tak doufat, že ministr dopravy bude věnovat dostatečné množství času na upravení zákona na míru České republice.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora