BYD ukazuje nové kompaktní SUV

Na nejrůznější kopie povětšinou populárních modelů japonských, amerických i evropských značek jsme si ze strany čínských výrobců už tak nějak zvykli. Oni ale stejně každý autosalon překvapí nějakou tajnou zbraní, která všechny „dokonale odrovná“. Jak jinak s totiž vysvětlit křížence Fordu EcoSport s Renaultem Captur?

Ona se vůbec nabízí otázka, proč se BYD rozhodl okopírovat a spářit zrovna tahle dvě SUV, když především to od modrého oválu celosvětově zrovna neboduje. Nicméně se stalo a plug-in hybridní koncept Yuan (jméno podle mongolské dynastie), jehož sériová výroba jako ekologičtější varianty modelu S1 je téměř stoprocentní, tak dostal výrazné náhradní kolo na pátých dveřích a skupinová světla ve tvaru písmene C. Z francouzského modelu si 4320 mm dlouhé, 1765 mm široké a 1620 mm vysoké SUV s rozvorem náprav 2520 mm půjčuje dvoubarevní lakování, zvedající se linku bočních oken nebo tvar zpětných zrcátek. 

Kabina se vyznačuje poněkud avantgardními tvary, kdy především stříbrný prohýbaný plast kolem středové konzole dělá více škody než užitku. Výdechy ventilace na vrcholku středové konzole pak dávají vzpomenout na Jeep Renegade, zatímco volič automatické převodovky připomíná ten z modelů BMW. Mnohem zajímavější než kabina je tak pohonné ústrojí, složené ze zážehové patnáctistovky a jednoho elektromotoru na každé nápravě. Yuan je díky tomu čtyřkolkou s nespecifikovaným výkonem, avšak akcelerací na 100 km/h za parádních 4,9 sekundy. Celý systém pohonu pracuje v plug-in hybridním nebo elektrickém režimu, přičemž v tom druhém dokáže SUV ujet až 70 km. 

Mohlo by vás zajímat:  Italsko-americká dvojčata v nových verzích

Zdroj: BYD, chinaautoweb.com