Čas letních pneumatik přichází. Co vše zvážit při jejich výběru?

Jaro je tu a s ním i každoroční přezouvání pneumatik. Ať už si pneumatiky přezouváte sami či dáváte přednost přezouvání v profesionálním pneuservisu, máme pro vás několik užitečných rad.

Kdy přezout?

Pokud vás trápí otázka, kdy je nejvhodnější auto ze zimních na letní pneumatiky přezout, tak věřte, že rozhodující by nemělo být datum v kalendáři, ale teplota. Udává se, že pokud teplota dlouhodobě přesahuje sedm stupňů Celsia, je čas pneumatiky vyměnit. Zimní pneumatiky totiž při této teplotě ztrácí svou účinnost a také se mnohem rychleji opotřebovávají.

Co zvážit při nákupu nových pneumatik?

Jarním a letním povětrnostním podmínkám mnohem lépe svým dezénem a také tvrdostí materiálu vyhovují pneumatiky letní. I letní pneumatiky se ale během jízdy opotřebovávají, a tak je třeba hlídat hloubku jejich dezénu, která by podle zákona měla být minimálně 1,6 milimetru. Zároveň odborníci nedoporučují jedny pneumatiky používat déle než čtyři sezóny. Pokud vás tedy letos čeká nejen výměna ale i nákup nových letních pneumatik, tak byste při jejich nákupu měli zvážit několik věcí, konkrétně technické parametry (výšku, šířku apod.) svého vozu, terén, po kterém s autem nejčastěji jezdíte, a také množství kilometrů, které ročně průměrně najedete.

Nabídka letních pneumatik v kamenných obchodech i na internetu je velmi široká, pokud si chcete být jistí, že jste zvolili při nákupu dobře, je vhodné podívat se na různé testy letních pneumatik, které vám pomohou vybrat ty nejlepší pneumatiky za co nejlepší cenu. Pamatujte ale, že cena by rozhodně neměla být jediným nebo hlavním kritériem, podle kterého byste nové pneumatiky měli vybírat. Užitečné informace naleznete také na energetickém štítku pneumatiky. Jedná se o informace ohledně spotřeby paliva, délky brzdné dráhy a hlučnosti pneumatiky.

Mohlo by vás zajímat:  Jedu s dobou – projekt pro seniory za volantem

Proč jsou výhodné dvě sady disků?

Pokud se chystáte vyměnit si pneumatiky sami, je to mnohem snazší, pokud máte dvě sady disků. Jednu pro zimní pneumatiky a jednu pro letní. V takovém případě totiž nemusíte pneumatiky z disků složitě sundávat, ale s pomocí heveru a klíče na kola jednoduše vyměníte celá kola. Před výměnou pneumatiky samozřejmě zkontrolujeme, jestli nejsou nijak poškozené a po nasazení je také vhodné pneumatiky dofoukat pomocí kompresoru.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora