Čech chtěl koupit dodávku ze Slovenska, zjistil že má stočený tachometr o 200 tisíc

Jednou z neoblíbenějších možností nákupu auta za rozumné peníze je pořídit si několik let starou ojetinu. V takovém případě by měl být ale kupec velmi opatrný, ne vždy je prodávané auto v opravdu perfektním stavu. Řada prodejců, ať už jde o soukromé osoby či o autobazary, se snaží prodávaná auta přikrášlit. Někdy i za hranou zákona, který pochopitelně zakazuje jakékoli nekalé obchodní praktiky, které vedou ke klamání spotřebitele. Přesto se na trhu stále objevují ojeté vozy, které trpí některým z těchto prodejcem zamlčených neduhů:

  • Auto bylo vytopené nebo vyplavené
  • Auto má za sebou drobnou autonehodu
  • Auto nemá správně vedenou servisní knihu, některé opravy v ní chybí
  • Auto má přetočený tachometr
Zdroj obrázku: Technická služba kontroly originality

Když najeté kilometry prostě zmizí

Podvody s přetáčením tachometrů se často využívají zejména při prodeji auta za hranice. Podvodníci v tomto případě využívají skutečnosti, že ne všechny země Evropské unie mají spolehlivý státní registr, ve kterém je možné sledovat a ověřit historii konkrétního auta. Ale s trochou fantazie se dá s čísly čarovat téměř při každém prodeji do zahraničí, kupec si totiž registr v zemi původu pravděpodobně neověří.

Mohlo by vás zajímat:  Nová auta na našem trhu
Zdroj obrázku: Technická služba kontroly originality

Čech chtěl koupit dodávku ze Slovenska

Podobnou fintu nachystali podvodníci i na Čecha, který zvažoval nákup Volkswagenu Transporter ze sousedního Slovenska. Oblíbený užitkový vůz byl vyrobený v roce 2016 a podle tachometru měl najeto necelých 260 tisíc kilometrů. Zvláštní však bylo, že podle oficiálního slovenského registru užitkových vozů měl mít Transporter najeto téměř dvakrát tolik, 460 tisíc kilometrů.

Z údajů ve Slovenském registru celkem jednoznačně vyplývá, že s tachometrem si někdo hrál poté, co bylo auto na Slovensku odhlášeno, ale ještě nebylo přihlášeno v České republice. U nás při evidenční kontrole STK totiž úředníci zaznamenali upravenou hodnotu, přesně 260 885 najetých kilometrů.

Zdroj: Autorský text