Čeká vás STK? Než se objednáte, zkontrolujte svůj vůz sami. Na co hledět?

00

Končí vám platnost technické kontroly a to znamená také nutnost vyrazit na STK? Pokud ano, je dobré vyhradit si čas a nejprve zkontrolovat své auto. Ušetříte si dost problémů, dost nervů a také peněz. Poradíme vám, na co je dobré se zaměřit. Jsou problémy, kterým se dá snadno předcházet. Jaké to jsou?

Kontroly jsou stále náročnější

Byly doby, kdy se dalo projít doslova s vrakem. Tato doba je již dávno pryč. Na STK se dnes pořizuje fotodokumentace a všechny záznamy musí být správně vedeny. To vše kvůli následným kontrolám samotných stanic. Proto si málokterá riskne zákony nedodržovat. Výsledkem jsou situace, že nad málokterým problémem technik zamhouří oko. Buďte na to připraveni. Zde je výčet věcí, které je vhodné zkontrolovat ještě před objednáním na STK.

Mohlo by vás zajímat:  Při jízdě k moři dělají lidé stále stejné chyby. Dobře naplánovat cestu umí málokdo

Nepovolené úpravy

Jste milovníci tuningu, nebo jste si své auto vylepšili pouze několika zajímavě vypadajícími nebo praktickými prvky? Pokud je tomu tak, myslete na to, zda jsou vůbec povolené. Tedy zda se jedná o homologované doplňky a zda na vašem voze mohou vůbec být. Pokud ne, můžete stoprocentně počítat s tím, že na STK budete mít problém.

Špatné pneumatiky

I ty se kontrolují. V první řadě se kontroluje jejich vzorek. Pokud je hloubka dezénu nedostatečná, je samozřejmě nutné je vyměnit. Jinak také neprojdete. Dejte si pozor i na správné rozměry, které by měly odpovídat těm, které jsou zapsány v technickém průkazu. I na tuto věc se zaměřte a v případě potřeby pneu vyměňte za vyhovující sadu.

Chybějící součásti vozu

Chcete znát jeden z nejčastějších případů? Je to mnohými proklínaný filtr pevných částic. Pokud jste si ho z vozu nechali demontovat, myslete na to, že bez něho na STK, tedy ani na emise jezdit nemusíte. S vaším vozem neprojdete. Takže vás čeká další výdaj spojený s tím, aby se toto zařízení na vaše auto opět nainstalovalo.

Mohlo by vás zajímat:  Některé dopravní přestupky policie často přehlíží a nepokutuje

Poškození vozu

Možností může být celá řada. Jde třeba o prasklinu na čelním skle, jde o různé úniky provozních kapalin, stejně jako se může jednat o poškození vlivem nehody, nebo rozsáhlejší koroze. Toto všechno jsou věci, které vám mohou na STK vystavit stopku. Dříve se dalo přece jenom přimhouřit oko, ale dnes s nějakým benevolentním jednáním moc nepočítejte.

Špatný technický stav vozu

Věcí zde může být více než dost. Jsou to nejenom poškozené části a součásti vozu, ale může se jednat třeba o nefunkční brzdy a další systémy, které mohou ohrožovat bezpečnost jízdy. Když technik něco takového objeví, tak toto zjištění napíše do soupisu závad. A co to pro vás znamená? Opět situaci, že musíte uvést vše do pořádku a kontrolu opakovat.

Mohlo by vás zajímat:  Před koupí elektromobilu je vhodné zohlednit jeho dojezd a váhu

Různé drobnosti

Podívejte se třeba na to, zda vám svítí všechny žárovky, nebo zda nemáte prošlou lékárničku. Pokud se daný problém zjistí, máte možnost si dané drobnosti koupit na většině větších stanic STK. Dojde k výměně a vůz bez problémů projde. Proč ale vše zkontrolovat dříve? Kvůli cenám, jelikož ty jsou v běžných auto-moto obchodech podstatně nižší než na stanicích STK, kde spoléhají na to, že řidič nemá jinou možnost, pokud nechce opakovat.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora