Celoroční pneumatiky se příliš nevyplatí, zimní jsou lepší variantou

Closeup Mechanic Hands Pushing Black Tire Workshop

Mnoho řidičů se poohlíží po způsobech, jak ušetřit na provozních nákladech či spotřebě svého auta. A povinné přezouvání z letních pneumatik na zimní je v očích mnoha lidí zbytný výdaj, který lze snadno ušetřit, pokud namísto dvou výměn ročně přesedlají na celoroční pneumatiky, na kterých je u nás možné jezdit bez ohledu na roční období a stav vozovky. Vyplatí se však celoroční pneumatiky doopravdy? A nejsou jen zbytečným, byť zákonem tolerovaným bezpečnostním rizikem?

Na čem jezdí Skandinávci?

Asi vás zklameme, v zemích, kde je zima tužší a delší než u nás, celoročním pneumatikám příliš nevěří. Snad jen Dánové z národů, které běžně počítáme k těm severoevropským, ve velkém využívají celoroční gumy. Ale to je dané hlavně tím, že dánské zimy bývají vesměs mírné, přestože jde o stát na sever od nás. V každém případě zkušenosti ze Skandinávie či Kanady napovídají, že do horských oblastí a regionů, kde bývá hodně sněhu, nejsou celoroční pneumatiky ideální.

Mohlo by vás zajímat:  Nesprávné zahřívání motoru nejenom obtěžuje ostatní, ale především zkracuje životnost auta
close-hands-tire-changer-large-warehouse-car-tires-rack-with-customer-car-tires-warehouse-tire-dealer
Zdroj obrázku: Freepik

Kde celoroční pneumatiky užijete?

Z předchozího odstavce asi tušíte, kam se celoroční pneumatiky hodí více a kam naopak méně. Pokud bydlíte třeba v Krkonoších, rovnou na ně zapomeňte. Také na Vysočině, kde bývá v zimě počasí poměrně nevyzpytatelné, ač nejde o žádné velehory, nejsou celoroční pneumatiky to pravé ořechové. Naopak obyvatelé jižní Moravy nebo Pražáci, kteří se nechystají na zimní dovolenou v horách, mohou pořízení celoročních pneumatik klidně zvážit.

Příliš neušetříte

Na závěr vás tento článek možná zklame, nákupem celoročních pneumatik totiž příliš neušetříte. Obvykle bývají o poznání dražší než zimní gumy, takže případná úspora by se projevila až po čase, a to i v případě, že zohledníme náklady na přezouvání v autoservisu. Životnost celoročních pneumatik je ovšem kratší než u letních či zimních gum, protože provoz po celý rok na ně klade vyšší nároky, a tak se rychleji sjíždějí.

Zdroj: https://www.barum-tyres.com/car/experts-advice/all-season-or-winter-tyres/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora