Cena nového vozu klesne rok po nákupu až o 20 %. Zájemci hledají nová financování

Cena nového auta v prvním roce klesne v průměru až o 20%. Děje se tak prakticky ihned, co si koupíte vůz – reálně to znamená například 150 tisíc korun. Operativní leasing naproti tomu umožňuje koupit nové auto a bez nutnosti akontace prakticky ihned jezdit. Předem znáte výši měsíční splátky a také všeho, co je v ní obsaženo. Při provozu auta tedy přesně víte, kolik vás v následujících letech bude stát, protože zcela odpadají více náklady za servis, nákup či přezouvání pneumatik apod. Po skončení smlouvy vůz jednoduše vrátíte, aniž byste na něj museli shánět kupce, či ho dávat do bazaru. Následně si můžete vybrat nový vůz a v klidu dále jezdit. Operativní leasing je dobře etablovaný ve velkých firmách a nadnárodních korporacích, kde jej v České republice využívá přibližně 30% firem. V posledních letech se tento trh otevírá také malým firmám, živnostníkům a soukromým osobám.

Ušetřené peníze můžete vložit do podnikání

„Operativní leasing dokáže velmi rychle snížit náklady za pořízení a provoz auta. Ušetřené statisíce lze využít pro své podnikání. Auto samo o sobě je nástroj k rozvoji firem. Velkou výhodou je, že motorista zná dopředu výši svých nákladů na vozový park. Podnikatel si rovněž může uplatnit nárok na odpočet daně z celé splátky za operativní leasing,“ říká Jiří Solucev, ředitel oblasti Retail z leasingové společnosti Arval. Dále dodává, že ne každý chce být majitelem vozu. Dle studie KPMG nemá v Česku žádnou emoční vazbu k automobilu 40% lidí. „Do budoucna očekávám, že generace X nebo Z budou hlavní silou tohoto trendu. Jsou to lidé, kteří potřebují jezdit, nikoli vlastnit. A jsou více otevření spolujízdě nebo sdílení aut.“

Zdroj obrázku: Tiskové materiály ARVAL CZ

Za první platbu již získáte nové auto

Mohlo by vás zajímat:  Test Kia Rio 1.0 T-GDI MHEV: Tichá voda břehy mele

Výhodou operativního leasingu je nový vůz, který získáte prakticky ihned. Servis, pojištění, dálniční známka a další poplatky jsou v ceně měsíční splátky. Takto pořízené auto si pronajmete a používáte jako službu. Měsíčně hradíte fixní částku, která je po celou dobu leasingu neměnná, ať už je to například 24, 34 nebo 48 měsíců. Můžete mít osobní či užitkové auto a po skončení smlouvy si vyberete nové. „Celý proces operativního leasingu je transparentní od začátku do konce a uživatel při podpisu smlouvy skutečně ví, co podepisuje. Častým strašákem bývá platba za nadměrné opotřebení vozu při jeho vrácení. Pokud se o něj provozovatel po celou dobu nájmu dobře stará, jezdí na pravidelné servisní prohlídky a hlásí včas případné pojistné události, není třeba se ničeho obávat,“ doplňuje Jiří Solucev ze společnosti Arval.

Hlídejte si cashflow

Operativní leasing umožňuje podnikateli eliminovat nečekané výdaje a klient, respektive firma, má možnost určité stabilizace cash-flow. Velkou výhodou operativního leasingu je totiž plánování, kdy je již předem rozepsán servisní plán a náklady na budoucí potřeby jsou už zahrnuty v měsíčních splátkách. Něco podobného platí i pro fyzické osoby, kdy řidič přesně ví, kolik ho vůz měsíčně bude stát a nevyskočí mu do rodinného rozpočtu neplánovaná oprava či pojistná událost.

Zdroj: TZ  Arval

O Jakub Horák

Kontakt na autora: jakub.horak@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora