Ceny paliv se vysoké jenom zdají. Ve skutečnosti jsou mnohem příznivější než v minulosti

Gasoline Station Fuel Pump

Pohled k benzinovým pumpám nenechá nikoho klidným. Na ukazateli cen svítí částky, které se už na mnoha místech přehouply přes 50 Kč. Průměrná cena nafty byla minulý týden 49 korun a průměrný litr benzínu stál o dvě koruny méně. Mnozí kvůli tomu doslova propadají panice. Podnikatelé mluví o zdražování, běžní občané o omezení cestování. Realita je však taková, že se nám ceny vysoké pouze zdají.

Tankujeme levně

Kde jsou ty časy, kdy se dal litr benzínu i nafty v průměru nakoupit pod 30 korun. Bylo tomu například v období kolem roku 2009, ale také kolem roku 2015 nebo ještě celkem nedávno, v roce 2020. Jezdit za takové ceny v dnešní době by bylo skvělé. Tak tomu ale není a ceny paliv na pumpách už jsou podstatně vyšší. Stále ale můžeme mluvit o tom, že tankujeme celkem levně. Jak s ohledem na to, co se děje ve světě, tak s ohledem na to, jakou máme průměrnou mzdu.

Mohlo by vás zajímat:  Vyrážíte za hranice? Mějte v autě vše, co je potřeba. Jaká výbava je v některých zemí povinností?
Zdroj obrázku: Freepik

Dříve bylo dráž

Vraťme se v čase zpět, konkrétně deset let zpátky do roku 2012. Mnozí si z hlavy asi jenom těžko vzpomenou, kolik stálo palivo v té době. Nafta se v tomto období pohybovala kolem 37 korun a benzín byl o zhruba korunu dražší, tedy za 38 za litr. Průměrná měsíční hrubá mzda přitom byla pouze 25 067 Kč, což znamená jediné. Za tuto sumu jsme si mohli pořídit 677 litrů nafty nebo 659 litrů benzinu.

Mohlo by vás zajímat:  Nad dieselovými motory se pomalu sklání soumrak, přitom jsou stále oblíbené

Jsme na tom dobře

A jak je tomu nyní? Opět se vraťme k cenám z minulého týdne. Průměrná cena nafty byla 49 Kč a benzínu 47 Kč. A jak je to s průměrnou měsíční mzdou? Ta činila ve 4. čtvrtletí roku 2021 poměrně slušných 40 135 Kč. A co to znamená v praxi? Že si za tuto sumu můžeme v tuto chvíli koupit 819 litrů nafty a 853 litrů benzínu. Vrátíme-li se o deset let zpět, rázem zjistíme, že si můžeme za naši mzdu natankovat o 200 litrů měsíčně více, než tomu bylo v daném období. Ceny jsou sice vysoké, ale na druhou stranu jsou v porovnání s minulostí a naší mzdou stále poměrně dobré.

Zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumerne-mzdy-4-ctvrtleti-2021, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prumerna-cena-nafty-v-cr-se-dostala-pres-49-korun-benzin-je-temer-za-47-kc/2175131, https://www.czso.cz/csu/czso/ceny-pohonnych-hmot-od-roku
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora