Čerpací stanice budou muset kvůli EU uvádět srovnání nákladů různých typů paliv

V příštím roce by pro motoristy mělo být na čerpacích stanicích dostupné porovnání nákladů na provoz v závislosti na druhu paliva. Novinku by měly země EU do své legislativy implementovat do konce roku 2020. Už dnes je možné cenovou výhodnost CNG, které se prodává v kilogramech, odvodit z ceny za metr krychlový. Nově ale bude u pumpařů k dispozici nejen pro CNG vyčíslení nákladů na ujetých sto kilometrů.

V zákoně o pohonných hmotách se už z dřívějška nachází ustanovení vycházející z evropské směrnice, že provozovatel čerpací stanice je kromě jiného povinen zpřístupnit na čerpací stanici informace o ceně prodávaného stlačeného nebo zkapalněného zemního plynu nebo vodíku porovnané s cenou motorového benzínu či motorové nafty. „Úplně prvotní záměr Evropské komise byl, že na totemu čerpací stanice se bude u benzínu a CNG uvádět ještě cena za jednotku energie v megajoulech,“ říká Ivan Indráček, předseda představenstva SČS – Unie nezávislých petrolejářů, která celý návrh sleduje od doby, kdy se o něm v Bruselu začalo jednat.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Z pohledu běžného spotřebitele neměla myšlenka uvádět srovnávací cenu za jednotku energie – byť je z fyzikálního hlediska naprosto přesná – praktický přínos. Spotřebitel si totiž může výhodnost CNG ověřit jednodušeji. „Cena CNG se zpravidla uvádí v korunách za kilogram stlačeného plynu. Abychom ale mohli porovnat cenu s benzínem, je třeba brát v úvahu metr krychlový CNG, což je z energetického hlediska množství srovnatelné s litrem benzínu,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje CNG karty v rámci nejširší sítě plnicích stanic v Česku. „Jestliže tak kilogram CNG stojí aktuálně v průměru skoro 27,60 korun a litr benzínu průměrně kolem 27,80 korun, nejde o srovnatelné částky. Odpovídající množství CNG je totiž ve skutečnosti asi o 8 korun levnější než litr benzínu, protože metr krychlový CNG vychází zhruba na 19,70 korun,“ dodává Damir Duraković.

Mohlo by vás zajímat:  Odpočítávání pro nový model Cupra Formentor

Novinka, kterou by členské země EU měly implementovat do konce roku 2020, má představovat porovnání nákladů na provoz na ujetých sto kilometrů u zvoleného referenčního vozidla nejen u CNG, ale také pro další typy pohonů. Zástupci SČS – Unie nezávislých petrolejářů a dalších asociací aktuálně jednají s Ministerstvem průmyslu a obchodu o konkrétní podobě, jakou bude nařízení o srovnávacích cenách v Česku mít. Podle Ivana Indráčka panuje shoda na co nejjednodušší formě prezentace „Ideální by bylo, kdyby si pumpař jednou za čtvrtletí nebo za pololetí stáhl a vytiskl dokument formátu A4 se srovnávacími cenami z předem určené webové stránky a viditelně by ho umístil v areálu prodejny čerpací stanice,“ uzavírá Ivan Indráček a doplňuje, že srovnání nákladů se bude vztahovat na naftu, benzín, CNG, LPG a možná také elektřinu.

Zdroj: TZ

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora