Červená kontrolka nezkušeného řidiče vyděsí. Ne vždy je důvodem k zastavení, často znamená banalitu

Ne každý zná své auto tak dokonale, aby věděl, co znamená která kontrolka na přístrojové desce. Pokud se rozsvítí nějaká, kterou řidič nezná, může to vyvolat obavy, a dokonce i zmatky. Nezkušený řidič začne být nervózní, raději zastavuje a hledá pomoc. Mnohdy zcela zbytečně, jelikož červená rozsvícená kontrolka není vždy až takový problém, jak si mnozí myslí.

Zatažená ruční brzda

Kdo používá pravidelně ruční brzdu – při zaparkování nebo rozjezdech do kopců – ten moc dobře ví, jakou barvu daná kontrolka má. Ano, je to červená. Proto pokud si během jízdy této červené kontrolky všimneme, není důvod zmatkovat. Obvykle to jenom znamená, že jsme ruční brzdu zapomněli povolit nebo jsme to neudělali dostatečně. Stačí úkon zopakovat a kontrolka zhasne.

Bezpečnostní pásy

Rozsvítila se vám na přístrojové desce (nebo jinde ve voze) červená kontrolka se siluetou člověka, který sedí na sedadle a má zapnutý bezpečnostní pás? Mnohdy vše ještě doplní akustický signál. Ani v tomto případě není nutné zastavovat. Znamená to jenom to, že někdo ve voze nemá pás zapnutý. Řešení je opět nesmírně jednoduché. Pás si stačí zapnout a kontrolka zhasne.

Zdroj obrázku: Freepik

Autobaterie

Je běžné, že se při startování auta rozsvítí červená kontrolka autobaterie. Stejně tak se může rozsvítit třeba i ve chvíli, kdy vám auto při rozjezdu „chcípne“. Není to žádný indikátor poruchy, ale běžná věc. Prostě nastartujte a pokračujte v jízdě. Pokud se tato kontrolka nerozsvítí během jízdy, je vše v naprostém pořádku.

Vysoká teplota

Červená kontrolka teploměru v kapalině symbolizuje obvykle stoupající teplotu chladicí kapaliny, a tedy i riziko přehřátí motoru. Problém známý hlavně u starších aut. K přehřívání může dojít v koloně – zde může pomoci zapnout topení a foukání naplno, čímž dokážete lépe odvádět teplo z motorového prostoru. Když se kontrolka rozsvítí během jízdy, snažte se držet motor v nižších otáčkách, vyřazujte na neutrál a plachtěte. I to by mělo pomoci k brzkému ochlazení.

Zdroj: https://www.autosimple.com/blog/dashboard-warning-lights/