Češi fandí manuálům. Hlavně proto, aby měli vše pod kontrolou

Jste vášnivý řidič a rádi se proháníte po silnicích? Přemýšlíte, že si koupíte nové auto, ale nevíte jaké? Vybíráte podle funkcí, velikosti nebo například podle toho, zda vozidlo má automatickou nebo manuální převodovku? Automatickou převodovkou si spoustu věcí usnadníte, nicméně tyto vozy jsou stále trochu dražší než vozy s převodovkou manuální. Pokud si nevíte rady, jakou variantu si vybrat, vždy se hodí navštívit nějakého odborníka nebo autoservis, který vám jistě poradí podle toho, jaké jsou vaše požadavky. Ona každá převodovka má své určité výhody a nevýhody, které je rozhodně dobré znát. Pokud se ovšem rozhodujete pro automatickou převodovku, dnes vám představíme několik výhod tradiční manuální převodovky a možná změníte názor.

Jízda s řadící pákou

Většina aut světa je vybavena klasickou manuální převodovkou s řadicí pákou. Při jízdě je tak nutné řadit a být stále v pozoru. Auto řídíte plně manuálně a jste plně soustředění na samotnou jízdu spojenou se všemi jízdními pravidly. Spoustě lidí nedělá řízení s manuální převodovkou žádné problémy, nicméně jsou i lidé, kteří by uvítali převodovku automatickou. Odpadla by jim starost s řadící pákou a mohli by se více věnovat pozornosti prostoru před vozidlem. Každá převodovka má ovšem své a své proti.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Češi fandí manuálům

Možná budete překvapeni, ale v ČR stále vedou a pravděpodobně ještě dlouho povedou manuální převodovky. Například Amerika je známá tím, že většina vozidel je tam vybavena převodovkou automatickou. S tím ale souvisí i schopnosti jízdy řidičů, a co si budeme povídat, nejsou to tak skvělí řidiči. Podle průzkumů a výzkumů jsme na tom u nás s jízdními schopnostmi mnohem lépe, protože díky manuální převodovce dokážeme vozidlu více porozumět a jsme s ním více spjatí.

Spojka a převodová skříň

Jistě víte, že mechanická, resp. manuální, převodovka, je ústrojí, které umožňuje řidiči měnit poměr otáček motoru a kol. Pokud bychom to měli říct srozumitelně a jasně, díky manuální převodovce si sami můžete měnit převodové poměry, čímž se změní přenášený točivý moment z motoru na hnací kola a rychlost otáčení kol. Základními prvky manuální převodovky jsou samozřejmě spojka a převodová skříň. V této převodové skříni se nacházejí ozubená kola s různými průměry a synchrony, které jsou způsobují celý proces řazení rychlostních stupňů jízdy.

Mohlo by vás zajímat:  Záměrně své auto nezamykal. Tím ho netradičně chránil před zloději
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Máte kompletní kontrolu

Nyní se podáváme na několik výhod, které manuální převodovka má. Možná si tak uděláte jasnější představu o tom, co od auta očekáváte a co je vám příjemnější. S manuální převodovkou budete vozidlu rozhodně blíže a budete ho mít více pod kontrolou, než kdybyste jezdili jako většina Američanů ve vozidle s automatickou převodovkou. Pokud si ovšem chcete jízdu užít a netrápit se zbytečným řazením, bude pro vás automatická převodovka lepší. Manuální převodovka má ovšem stále své kouzlo.

Manuální převodovka je jedinou možností, kdy máme nad svým vozidlem kompletní kontrolu. Díky manuální převodovce si můžete sami určit, kdy a jak rychle přeřadit. To se hodí zejména při jízdě v terénu nebo třeba i ve městě. Samozřejmě se může stát, že vám auto tzv. chcípne, nicméně ho budete mít stále pod kontrolou a ono samo nic neudělá, pokud mu nedáte pokyn.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Meziplyn při podřazování

Stejně tak můžete sami kontrolovat prokluz spojky, pokud je tomu potřeba. Další výhodou je například přidávání meziplynů při podřazování, ale to záleží na každém řidiči. Ve většině případů to dělat můžete, ale také nemusíte. U manuální převodovky je prostě všechno jen na vás a pokud máte jízdu rádi, je pro vás manuální převodovka vhodnou volbou. Dostanete kompletní zážitek z jízdy, který u vozidla s automatickou převodovkou nezískáte.

Roztlačení vozidla

Výhody manuální převodovky jsou tedy následující: možnost roztlačení vozidla v případě, že se vybije baterie, jednoduchá konstrukce, levnější opravy, možnost zvolit si potřebný převod předem podle situace na silnici, absence problémů při prokluzování kol. Rozhodněte se tedy sami, co je pro vás lepší.

Zdroj: Autorský text
Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora